Petrol
112.83
1.67%
Euro
17.6165
0.51%
Dolar
16.6411
0.70%
Altın
977.44
0.89%
Borsa
2554
0.97%
Bitcoin
354.619
-1.73%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi

  Amasya'daki 49. dönem temel özel harekat kursuna katılan polisler, dağlık arazide 3,5 aylık zorlu süreçten geçiriliyor.
  • AA
  • 24.01.2016 - 17:22
  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #1

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle mücadele için polis meslek yüksekokullarından yeni mezun olan veya halen görev yapan emniyet mensupları arasından gönüllü özel harekat polisliğini tercih edenler, ön elemeye tabi tutuluyor.

  ZORLU EĞİTİMLER VE TESTLERDEN GEÇİRİLİYORLAR

  Spor testi yapılan kursiyerlerden uygun görülenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğa şartlarına en uygun yer olarak belirlenen Amasya'daki dağlık arazide oluşturulan kampta temel özel harekat kursuna alınıyor. Zorlu eğitimden geçirilen kursiyerlere ilk olarak seviyelerini belirlemek amacıyla tabancayla atış yaptırılıyor.Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #2

  Atış becerilerinin geliştirildiğine kanaat getirildikten sonra özel harekatçı adaylarına uzun namlulu tüfek, keskin nişancı tüfeği, ardından da bomba atar ve diğer silahları kullanmaları ile el bombası atmaları öğretiliyor.

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #3

  KOORDİNATLARI BULAMAYANLARA YEMEK YOK

  Arazide pusulayla yön bulabilme eğitimi kapsamında kursiyerlerin öğle yemekleri, eğitmenleri tarafından belirlenen yere bırakılıyor. Daha sonra koordinatları verilerek kursiyerlerden yiyecekleri bulup yemeleri bekleniyor. Kursiyerlere akşam yemeği de aynı yöntemle veriliyor. Bırakılan yiyecekleri bulamayanlar ise yemekten mahrum kalıyor.

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #4

  BAŞARISIZ OLANLAR GÖNDERİLİYOR

  Her ay seviye belirleme sınavına tabi tutulan kursiyerlerden spor ve atış gibi tüm alanlarda 100 üzerinden en az 75 puan almaları bekleniyor. Herhangi bir alanda 2 kez üst üste 75 puanın altında kalan veya değerlendirme sonucunda yeterli bulunmayan kursiyer, ilişiği kesilerek eski görev yerine gönderiliyor.Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #5

  ŞEHİTLİĞİ EN BÜYÜK ÖDÜL SAYIYORLAR

  Kursiyerlere polis disiplininin yerleştirilmesi de eğitim programının temel amaçlardan birini oluşturuyor. Maneviyat, vatan bütünlüğü, bayrak ve ezanın önemiyle ilgili bilgi yüklenen kursiyerler, şehitliği en büyük "ödül" sayıyor.

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #6

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #7

  Terörle mücadelede gönüllü polislerin zorlu eğitimi #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir