Euro
15.1645
-0.43%
Dolar
13.6041
-0.34%
Altın
783.2080
-0.62%
Borsa
1988
-0.51%
Bitcoin
502.570
-0.40%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Tesettür plajının paravanları yeniden yapıldı

  Dün rüzgarın devirdiği tesettür plajı paravanları bir günde belediye işçileri tarafından onarıldı..
  • 29.08.2012 - 13:34
  Tesettür plajının paravanları yeniden yapıldı

  Tesettür plajının paravanları yeniden yapıldı #1

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kadınların denize girmesi için yaptırdığı, bazı vatandaşlarca da Tesettür Plajı olarak adlandırılan Karamürsel'in Ereğli sahilindeki plajın dün gece fırtınadan yıkıldığı iddia edilen tahta paravanları bir günde onarıldı. Belediye ekipleri gece yarısına kadar çalışarak yıkılan paravanları yerine koyarken, gevşetildiği ileri sürülen civatalar da yerinden çıkmaması için bu kez kaynak yapılarak sağlamlaştırıldı.

  VATANDAŞLAR YAZLIKLARINI TERK ETTİ

  Sahilindeki yazlık evlerin önüne çekilen tahta paravan yüzünden buradaki evlerinden denizi göremez hale geldikleri gibi paravanın rüzgarı da kestiğini söyleyen vatandaşların bir kısmı evlerini kapatarak Ereğli'den ayrıldı. Burada yaşanan tartışmalardan da rahatsızlık duyan yazlık sahipleri, Biz buradaki evleri dinlenmek için almıştık. Belediyenin yaptırdığı bu plaj yüzünden denizimiz engellendiği gibi tüm huzurumuz da kaçtı. evlerini satmayı düşündüklerini, ancak bu paravan yüzünden evlerinin değerinin de düştüğünü söylediler.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  BİR GÜNDE YENİDEN YAPILDI

  Dün geceki şiddetli fırtına sırasında yıkıldığı belirlenen, belediyenin bazı görevlilerinin ise civatalarının söküldüğü iddia edilen paravanlar ise, belediyenin gönderdiği kalabalık bir ekip tarafından yeniden yerlerine monte edildi. Gece de çalışan ekipler paravanların yeniden yerinden çıkmaması için civatalara da kaynak yaparak iyice sağlamlaştırdı. Havanın yeniden açması ve sıcaklıkların da bu sabahtan itibaren yeniden yükselmesiyle, sabah saatlerinden itibaren denize girmeye gelen kadınların buraya gelmeye başladığı görüldü. Kadınlar Plajı'nın çevresinde de bir zabıta aracının sürekli nöbet tutarken, plajın içinde ise iki kadın güvenlik görevlisinin görev yaptığı belirtildi.

  Almanya'dan Ereğli'deki yakınlarının yanına 10 gün önce misafirliğe geldiğini söyleyen Dilek Can adlı genç kadın ise, çocuklarıyla birlikte Kadınlar Plajı'nın 100 metre kadar ilerisindeki iskeleden denize girerken, "Burası bize çok saçma geliyor. Orda kadınlar kapalı yerde yüzüyor ama etrafında yine erkekler var. Tekneler geçiyor onları görüyorlar. Kenardan yüzenler tahta paravanı geçip yine onları görüyor. Buradaki iskeleden de görünüyor. Böyle bir yer yapılacaksa evlerin olmadığı motorların geçmeyeceği yerde olmalı." dedi.

  KAFA KARIŞTIRIYORLAR

  Burada yazlıkları olan birçok vatandaş ise, bazı kesimlerin olayı saptırdığını belirterek, "Kimse kadınlara özel plaj yapılmasına karşı değil. Karşı çıkılan olay, burada evleri olan vatandaşların haklarının ve özgürlüklerinin gaspedilmesidir. Sen benim evimin önüne, denizime hiç bir yasal gerekçe olmadan ve tüm yasalar benden yana olduğu halde duvar çekersen, özgürlüğümü kısıtlarsan karşı çıkarız. Olay budur. Bunu buraya yapan belediye yetkililerinden birinin evinin önüne benzer bir duvar yapılsa ne olur hiç düşündünüz mü Hatta biraz ilerde belediyeye çok yakın olan kişilerin evleri var, oraya niye yapılmadı, bunun cevabını versinler" diye konuştular.


  Görüş Bildir