Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.460
-0.33%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  THY Genel Müdürü: Ebola göründüğü kadar kötü değil

  Dünyayı tehdit eden virüsün göründüğü kadar kötü olmadığını söyleyen THY Müdürü Kotil, "Tabi ki Allah göstermesin bulaşınca öldürüyor" diye uyarmayı da ihmal etmedi.
  • 17.10.2014 - 16:05
  THY Genel Müdürü: Ebola göründüğü kadar kötü değil

  THY Genel Müdürü: Ebola göründüğü kadar kötü değil #1

  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve çok sayıda ülkeden gelen hava yolu temsilcileri, Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen Avrupa Havayolları Birliği Havacılık Liderleri Zirvesi'ne katıldı.

  AFRİKA UÇUŞLARINDA KISITLAMA YOK

  Konuşmaların ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Elvan, "Ebola virüsüyle ilgili özellikle Afrika uçuşlarında bir kısıtlamaya gidilecek mi?" şeklindeki soruya, "Uçuşlarımızda herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Ebola virüsüne yönelik olarak hem Sağlık Bakanlığı hem Türk Hava Yolları hem de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz gereken önlemleri aldılar ve bu konuda hassasiyetleri devam ediyor. Dün hostesler Ebola virüsüyle ilgili eğitim aldılar. Bu konuda herhangi bir Afrika ülkesi ise o ülkeden gelişte check-in kısmında veya uçakta herhangi bir şüpheli durum söz konusu olduğunda gereken önlemleri alıyorlar. Yurt içine girişte de gereken önlemler alınmış durumda." diye cevap verdi. Bakan Elvan, bu sırada detaylı bilgiler için THY Genel Müdürü Temel Kotil'e söz verdi.

  Ebola göründüğü kadar kötü değil bulaşınca öldürüyor İZLE

  EBOLA GÖRÜNDÜĞÜ KADAR KÖTÜ DEĞİL

  Afrika'dan gelen bir kişiden bilgi aldığını belirten Kotil, "Bu göründüğü kadar kötü bir şey değil. Tabi ki Allah göstermesin bulaşınca öldürüyor. Ama çok son aşamasında oluyor. Afrika'dan gelenler de havalimanlarında kontrol yapılıyor. Uçakta tedbir var. İnşallah yakında ilacı da bulunur." diye konuştu.

  EBOLA, 3 BİN 338 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Liberya, Gine ve Sierra Leone'deki Ebola salgınında ölenlerin sayısının 3 bin 338'e yükseldiğini bildirdi. DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada; Liberya, Gine ve Sierra Leone'de toplam 7 bin 178 Ebola vakası tespit edildiği belirtildi. Buna göre, 28 Eylül'e kadar Liberya'da 3 bin 696 vaka ve bin 998 ölüm, Gine'de bin 157 vaka ve 710 ölüm, Sierra Leone'de 2 bin 304 vaka 622 ölüm meydana geldiği ifade edildi. Salgından etkilenen sağlık çalışanlarının sayısının ürkütücü düzeylerde olmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, 28 Eylül'e kadar 377 sağlık çalışanının hastalığa yakalandığı, 216'sının hayatını kaybettiği bildirildi. Salgının daha düşük düzeyde seyrettiği Nijerya'da 28 Eylül'e kadar 20 vaka tespit edildiği, 8 kişinin hayatını kaybettiği, Senegal'de ise 28 Eylül'e kadar 1 vaka belirlendiği bildirildi. Batı Afrika'daki salgından bağımsız olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki salgında ise 28 Eylül'e kadar 70 vaka tespit edildiği, 42 kişi hayatını kaybettiği vurgulandı.

  EBOLA AŞISI

  DSÖ, kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı. Öte yandan DSÖ, Ebola virüsü ile mücadelede iki "umut verici" aşı çalışmasının olduğunu ve bu aşıların test aşamasında olduğunu duyurdu.


  Görüş Bildir