Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.539
-2.40%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Uçak yerdeyken cep telefonu kullanımına izin

  Türk Hava Yolları, yayınladığı prosedür ile başta cep telefonu olmak üzere elektronik aletlerin uçak yerdeyken kullanımına izin verdi.
  • 05.09.2014 - 13:21
  Uçak yerdeyken cep telefonu kullanımına izin

  THY

  Kokpit.aero sitesinin haberine göre, yeni uygulama ile birlikte uçağa binen yolcular, kapı kapanıncaya kadar cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi kablosuz veri alışverişi yapabilen elektronik aletleri olarak kullanabilecek.

  HAVADA UÇUŞ MODUNDA AÇILACAK

  Ancak kapı kapatılıp motor çalıştırılınca, uçak havalanıp kemer ikaz lambaları söndürülünceye kadar tüm elektronik aletler kapalı kalacak. Hava durumuna göre değişmekle birlikte kemer ikaz lambaları 20 bin feet yüksekliğe ulaştığında söndürülüyor ve yolcular kemerlerini açabiliyor. İkaz lambasının sönmesiyle birlikte yolcular yayın yapmayan elektronik aletleri, inişe kadar kullanabilecek. Ancak kullanım uçuş moduna alınarak yapılabilecek.

  UÇAK YERDEYKEN AÇIK DURUMUNA GETİRİLECEK

  Uçak alçalmaya geçip ininceye kadar ise bu aletler kapalı konuma getirilecek. İniş sonrasında uçak pisti terk ettikten sonra, kabin memurlarının anonsunu yapmaları ile birlikte yerde elektronik aletler açık duruma getirilebilcek. Yolcular uçaktayken yakıt alımı yapılıyorsa, elektronik aletler kapalı konuma alınacak. THY bundan önce uçuş anonslarında cep telefonlarının uçuş moduna alınıp kapatılmasını istiyordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir