Euro
15.2349
-0.43%
Dolar
13.4610
-0.34%
Altın
797.3200
-0.40%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
494.359
1.90%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Tıp öğrencisini Hızır'ım diyerek defalarca dolandırdılar

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi, "Ben Hızır'ım, sen seçilmiş kişisin" diyerek birçok kez dolandırıldı.
  • Ajanslar
  • 26.06.2015 - 11:43
  Tıp öğrencisini Hızır'ım diyerek defalarca dolandırdılar

  Tıp öğrencisini Hızır ım diyerek defalarca dolandırdılar #1

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi, Sıhhiye Köprüsü'nde karşılaştığı 18 yaşından küçük bir çocuk tarafından dolandırıldı. Çocuk, "Ben Hızır'ım, sen seçilmiş kişisin, senin annenin adak kurbanı var, ben bu adağı almaya geldim. 124 bin peygamber için 124 lira vereceksin" diyerek üniversite öğrencisinin parasını aldı.

  ANNENİN KURBANI VAR DEDİ

  Daha sonra üniversite öğrencisine 30 liralık kırtasiye malzemesi aldıran çocuk, Şekerci Baba Türbesi'ne gelmesini istediği mağdura, "Annenin kurbanı var, almaya geldim" diyerek bir miktar daha para istedi. Öğrenci, cep telefonunu 70 liraya sattı ve son parası 40 lirayı da üzerine koyarak çocuğa verdi.

  Tıp öğrencisini Hızır ım diyerek defalarca dolandırdılar #2

  ZUHUL DEĞİŞTİRECEĞİM DEYİP ARKADAŞIYLA YER DEĞİŞTİRDİ

  Çocuk, üniversite öğrencisini daha sonra Tacettin Dergahı'na çağırdı. Üniversite öğrencisine "Gözlerini ve kulaklarını kapat, zuhul değiştireceğim" diyen çocuk, öğrencinin gözlerini kapamasının ardından bir arkadaşıyla yer değiştirdi. Yeni gelen çocuk da üniversite öğrencisine, "Adak istiyorum, bu adağın parasını bir saat içerisinde bul, yoksa adağın pişirileceği kazanın parası olan 150-200 lirayı bul" dedi.

  SONUNDA ŞİKAYETÇİ OLDU

  Öğrencinin "bulamam" demesi üzerine çocuk, "70 lira ver, fakire götüreceğim" karşılığını verdi. Öğrenci 70 lira borç bularak bu parayı da verdi. Çocuğun kendisinden bin lira daha istemesi üzerine şüphelenen üniversite öğrencisi, şikayetçi oldu.

  DİNİ İNANÇ VE DUYGULARI İSTİSMAR

  "Dini inanç ve duyguları istismar etmek suretiyle dolandırıcılık" suçundan hakkında dava açılan çocuk, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, dolandırıcılık suçunun, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle yapılması nedeniyle sanık hakkında, "nitelikli dolandırıcılık" suçundan hapis cezası verdi.

  Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 15. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, yaşanan olaylarda sanığın, dini inanç ve duygularını istismar etmek suretiyle şikayetçiyi dolandırdığına yönelik kabulde bir isabetsizlik bulunmadığından yerel mahkemenin kararını onadı.


  Görüş Bildir