Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5568
-0.02%
Dolar
16.3607
0.07%
Altın
973.96
0.14%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.026
0.01%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  TMMOB'dan açıklama

  TMMOB'dan açıklama

  TMMOB İstanbul Şubesi, kazanın meydana geldiği asansörde yapılan son kontrol süresinin 30 Ağustos'ta dolduğunu açıkladı.
  • 07.09.2014 - 17:59

  torunlar

  TMMOB Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi, Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazası hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

  SORUMLULUĞUN TAMAMINI ŞİRKETE ATMAYA ÇALIŞTILAR

  Denetimden sorumlu TMMOB, 30 Ağustos'ta dolan denetim süresi için açıklama yaparken 30 Ağustos'tan bugüne geçen 7 gün için sorumluluğu firmaya atmaya çalıştı.

  TMMMOB, asansörün son kontrolünün 30 Mayıs'ta yapıldığını, ancak bu kontrolün 30 Ağustos'a kadar geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra bir kontrol yapılmadığını belirtti. Açıklamada kazanın hangi sebepten kaynaklı olduğuna dair incelemenin Oda teknik heyeti tarafından yapıldığı ifade edildi.

  KONTROL SÜRESİ GEÇERLİLİĞİNİ DOLDURDU

  TMMOB'dan yapılan açıklama şöyle:

  "Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında Odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.

  TARAFIMIZA BİLGİ VERİLMEDİ

  Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası Muayene Kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi. Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından Odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir