Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.516
0.02%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Trump 1915 olayları için 'Büyük felaket' dedi

  ABD başkanı Donald Trump, 1915 olayları için "Büyük felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.
  • DHA
  • 25.04.2018 - 02:58
  Trump 1915 olayları için 'Büyük felaket' dedi

  1915'de yaşanan olaylar hakkında açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Türkiye düşmanlığı üzerinden siyaset yapan Batı liderlerinin beklediğinin aksine konuştu. Olaylar için 'Soykırım' ifadesi kullanmayan Trump, 'Büyük felaket' dedi.

  Trump 1915 olayları için Büyük felaket dedi #1

  TRUMP SOYKIRIM DEMEDEN KONUŞTU

  Trump, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün 20. Yüzyılın en kötü kitlesel zulümlerinden biri olan 'Meds Yeghern'de acı çekenleri anıyor ve onurlandırıyoruz. 1915'ten başlayarak bir buçuk milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında öldürülmüş, katledilmiş ya da ölüme yürütülmüştür. Masum hayatların kaybedildiği ve birçok insanın yaşadığı acıları anma konusunda ABD'deki ve dünyanın dört bir yanındaki Ermeni toplumuna katılıyorum" dedi.

  Trump 1915 olayları için Büyük felaket dedi #2

  "TRUMP TÜRKİYE'Yİ KAYBETMEK İSTEMİYOR"

  ABD'de yaşayan Ermeni Diasporası'nı çatısı altında toplayan ABD Ulusal Ermeni Komitesi ise Trump'ın, 'önce Türkiye' politikası izlediğini ve 'soykırım' sözcüğünü anmaktan kaçındığını savundu.

  Türkiye'nin İran ve Rusya ile devam eden ortak çalışmalarına rağmen Esad'a karşı gösterdiği tutum ve Suriye'ye yapılan saldırıda ABD koalisyonunu desteklemesinden dolayı takdir edilmişti.

  Ermeniler, Trump'ın güçlü bir müttefiğini kaybetmek istemediği için böyle bir açıjklama yaptığını düşünüyor.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

  ABD Başkanı Trump'ın 1915 olayları hakkında 'büyük felaket' yorumu yapmasının ardından Dışişleri Bakanlığımızdan cevap geldi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada; "ABD Başkanı Donald Trump tarafından 1915 olayları hakkında, 24 Nisan 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada yer alan yanlış ifadeleri ve sübjektif tarih yorumunu reddediyoruz.

  ABD Yönetimi’nden beklentimiz Osmanlı’nın tüm milletlerinin büyük acılar yaşadığı bu dönemi adil bir yaklaşımla değerlendirebilmesidir.

  Bu çerçevede, Başkan Trump’a aynı dönemde Ermeni isyancıların yer aldığı olaylar nedeniyle katledilen 500 binden fazla Müslümanın bulunduğunu hatırlatırız.

  Türkiye bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması yoluyla tarihin bu acılı döneminin aydınlatılmasını önermeye devam etmekte olup, arşivlerini araştırmacıların istifadesine açmıştır.

  Öte yandan, I. Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri bu yıl da 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen dini törenle hak ettikleri saygıya ve 800 yıllık Türk-Ermeni dostluğuna uygun biçimde anılmışlardır. ABD Yönetimine, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözkonusu törene ilettiği ve Türkiye’nin bu hassas konuya ilişkin yaklaşımını yansıtan, Osmanlı Ermenileri’nin torunlarına muhatap 24 Nisan 2018 tarihli mesajını dikkate almalarını tavsiye ederiz.

  Tüm bu hususlarla birlikte, ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamanın bu konudaki uluslararası hukuki normlar içerisinde kalmasının ve asılsız soykırım iddialarının dile getirilmemiş olmasının aklı selime uygun bir hareket tarzı teşkil ettiğini düşünüyoruz." ifadelerine yer verildi


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir