Dolar
7.8398
-0.3318%
Euro
9.2964
-0.0365%
Altın
1924.28
0.9495%
Borsa
1211.34
0.0768%
G. Altın
484.811
0.5325%
Bitcoin
97784.1
4.1352%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  TSK: 21 terörist öldürüldü

  TSK, son bir hafta içinde düzenlenen operasyonlarda 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
  • İHA
  • 16.12.2016 - 08:51
  TSK: 21 terörist öldürüldü

  TSK

  Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri (özellikle Şırnak, Hakkâri, Siirt, Mardin, Bitlis) teröristlerden temizlemek ve kış tertiplenmesini kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edildiği vurgulandı.

  Bu kapsamda; Hakkari Çukurca (Güven ve Hisar Dağı Bölgesi), Siirt Eruh, Diyarbakır Lice, ve Iğdır bölgelerinde orta ve büyük çaplı operasyonlar icra edildi.

  21 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  Operasyonlarda; 21 terörist etkisiz hale getirildiği kaydedilerek 38 adet EYP, 6 adet roketatar, 1 adet uçaksavar, 5 adet piyade tüfeği, 2 adet mayın, yaklaşık 2.700 Kg. amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile EYP yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildiği bildirildi.

  35 SIĞINAK İMHA EDİLDİ

  BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler neticesinde 184 bin 760 paket kaçak sigara ele geçirildiği belirtilerek, Hakkâri Merkez Çimenli Köyü kırsalında 1 sığınak, Siirt Eruh bölgesinde 10 sığınak, Batman Sason Heybeli Köyü bölgesinde 4 sığınak, Tunceli Nazımiye Sarıyayla bölgesinde 1 sığınak, Tunceli Ovacık Köyçeğiz Mah. bölgesinde 6 sığınak, Bitlis Tatvan Tokaçlı köyü kırsalında 13 sığınak olmak üzere toplam 35 adet sığınağın ve çok miktarda kış tertiplenmesine yönelik yaşam ve gıda maddesi ile örgütsel doküman bulunarak imha edildiği ve sığınakların kullanılamaz hale getirildiği vurgulandı.

  4 BİN 218 KAÇAK YAKALANDI

  İcra edilen etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 218 kişi yakalandığı ifade edildi. Yürütülen operasyonlar sayesinde terör örgütü özellikle Hakkâri, Siirt/Eruh, Batman, Tunceli, Bitlis, Iğdır ve Diyarbakır bölgelerinde ağır zayiata uğratılmıştır. Ayrıca tespit edilen sığınaklarda ele geçirilen silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler ile örgütün lojistik bacağı ağır darbe aldığına dikkat çekilerek "Böylece terör örgütünün kış tertiplenmesi kapsamında hazırlık faaliyetleri engellenmeye/kısıtlanmaya devam edilmiştir. BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetlerine, hudut hattında alınan tedbirler neticesinde darbe vurulmaya devam edilmiştir. Son dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman personeli tarafından diğer güvenlik güçleri ile koordineli olarak elde edilen başarılar, teröristlerin moral ve motivasyonunda bir çöküntüye sebep olmuş ve olmaya da devam etmektedir. TSK tarafından gece-gündüz demeden ağır kış şartlarına rağmen (şu ana kadar operasyonlarda tespit edilen en düşük sıcaklık -29 derece) iç güvenlik harekâtına büyük bir kararlılık ve azimle, terör örgütünün beli kırılıncaya, son terörist etkisiz kılınıncaya kadar devam edilecektir" denildi.

  225 MESKUN MAHAL KONTROL ALTINDA

  Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ise, Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekâtta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 225 meskûn mahal ve 1.860 kilmometrekarelik alan kontrol altına alındığı belirtildi.

  TEDBİRLERİN UYGULANMASI DEVAM EDİYOR

  09 Aralık 2016 tarihinde başlayan El Bab Harekatı’nda batıdan ve kuzeyden şehrin dış mahallelerine ulaşıldığı vurgulanarak DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekât doğu-batı, kuzey-güney istikametlerinde devam ederken; PKK/PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği kaydedildi.

  Görüş Bildir