Petrol
113.73
2.48%
Euro
17.4975
-0.16%
Dolar
16.6182
0.56%
Altın
975.01
0.64%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
341.737
-2.56%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  TSK personelini ilgilendiren kanun maddesinin ilk 8 maddesi yasalaştı

  Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin özlük haklarının yapılmasına dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 8 maddesi, TBMM'de kabul edildi.
  • AA
  • 18.02.2021 - 05:19
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 10:20
  TSK personelini ilgilendiren kanun maddesinin ilk 8 maddesi yasalaştı

  TBMM’de görüşülen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin birinci bölümünde yer alan 8 maddesi kabul edildi.

  Yapılan düzenlemeyle Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması, özlük haklarının iyileştirilmesi gibi konuları da içeriyor.

  İŞTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

  Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personele, aynı yerde eğitim görenlerde olduğu gibi ödeme yapılacak.

  Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul edilen durumlar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak.

  TSK personelini ilgilendiren kanun maddesinin ilk 8 maddesi yasalaştı #1

  EMEKLİLİK YAŞ HADDİ 55 OLACAK

  Tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması amacıyla uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 55 yaş olacak.

  Seferin gereği olarak lüzum görülmesi ve sağlık durumlarının elverişli olması halinde uzman erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.

  Teklif ayrıca, uzun yıllar TSK'de zor koşullarda görev yapmasına rağmen yalnızca emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak görev yapan uzman erbaşların da emsallerinin aldığı emekli aylığını almalarını amaçlıyor.

  Kiraya verilen veya üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri, genel bütçeden karşılanacak.

  Dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen subaylardan, verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile bu şartları kaybedenlerin ilişikleri kesilecek.

  TSK personelini ilgilendiren kanun maddesinin ilk 8 maddesi yasalaştı #2

  SUBAYLARA YÖNELİK DÜZENLEMELER DE YAPILDI

  Subaylara yönelik yapılan düzenlemelerle uyumlu şekilde, dış kaynaktan temin edilen astsubaylardan da deneme süresinin bitiminden önce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanların veya bu şartları kaybedenlerin; dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen astsubayların da verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıklarının sonradan anlaşılması halinde ilişikleri kesilecek.

  Hukuk sınıfı subaylar, arabuluculuk komisyonlarında görev yapabilecek. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subay adayları, diğer sınıflardaki subay adayları gibi temel askerlik eğitiminin ardından subaylığa nasbedilebilecek.

  Teklifle, nezdinde bulundukları kıta komutanı veya kurum amirlerinin, hukuk sınıfı subayların disiplin amiri olması amaçlanıyor.

  TSK personelini ilgilendiren kanun maddesinin ilk 8 maddesi yasalaştı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir