Dolar
6.8622
-0.0262%
Euro
7.8291
0.0396%
Altın
1808.31
-0.0635%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
398.897
-0.1261%
Bitcoin
63367.75
-0.5808%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C
  TSK'dan Lice açıklaması

  TSK'dan Lice açıklaması

  Genelkurmay Başkanlığı, Lice'de 2 kişinin öldüğü olaylarla ilgili bugün resmi internet sitesinden açıklama yaptı.
  • 08.06.2014 - 18:37
  TSK'dan Lice açıklaması

  TSK'dan Lice açıklaması #1

  Dün Lice'de çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ramazan Baran ve Baki Akdemir toprağa verildi. Genelkurmay Başkanlığı yaşanan olaylara ilişkin internet sitesinden ayrıntılı bir açıklama yaptı. Diyarbakır-Bingöl karayolunun güvenliği için görev yapıldığı, fakat PKK terör örgütünün saldırdığı vurgulandı.

  PKK EŞ ZAMANLI OLARAK ATEŞ AÇTI

  Açıklamada, "Bölücü terör örgütüne müzahir bir grup tarafından, Diyarbakır-Bingöl karayolunun emniyetinin sağlanması maksadıyla, Diyarbakır'ın Lice İlçesi Çalıbükü Mahallesi mülki sınırları içerisinde bulunan Kevribel Tepe'de konuşlu Jandarma Komando Timlerine, ses bombası, molotof kokteyli, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve havai fişek ile saldırılmış, eşzamanlı olarak grup içerisindeki bölücü terör örgütü mensubu üç şahıs tarafından unsurlarımıza ateş açılmıştır.

  YAPILAN SALDIRIYA KARŞILIK VERİLDİ

  Saldırı sırasında saat 18.15 sularında atılan parça tesirli EYP'nin patlaması sonucu, bir Jandarma Astsubayımız hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yapılan saldırıya unsurlarımız tarafından karşılık verilmiş, açılan karşı ateş sırasında, bölücü terör örgütünün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist mevzilere sızma girişimi esnasında yaralanmıştır.

  YARALI TERÖRİST ÖLDÜ, PERSONELİMİZİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

  Yaralı personelimiz ve terörist, saat 19.00'da helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilmiş olup, yaralı terörist hastanede vefat etmiştir. Personelimizin tedavisine Diyarbakır Asker Hastanesi'nde devam edilmektedir.

  OLAY YERİ İNCELEMEYE ATEŞ AÇILDI

  Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında ayrıca olay yerine giden olay yeri inceleme ekiplerine ateş açıldığı belirterek, şöyle denildi:

  "Bölücü terör örgütü mensupları tarafından; Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'nca, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla olay bölgesine sevk edilen Olay Yeri İnceleme Timine saat 19.10 sularında, uzun namlulu silahlarla ateş edilmiştir.

  OLAY YAŞANAN BÖLGEDE VURULDUĞU İDDİASIYLA BİR ERKEK CESEDİ GETİRİLDİ

  Olay yerinde yapılan inceleme neticesinde, içerisinde EYP, molotof kokteyli ve boş Biksi kovanı bulunan ve saldırıda yaralanarak vefat eden şahsa ait bir adet sırt çantası bulunmuştur. Olayların aralıklı olarak devam ettiği esnada, saat 19.30 sularında, bir şahıs, ateşli silah yaralanması nedeniyle, Kevribel Tepe bölgesinden 112 Acil Servisle, Lice Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği öğrenilmiştir. Söz konusu yaralı şahıs, helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiş olup, hayati tehlikesi bulunmaktadır. Bir grup vatandaş tarafından, 08 Haziran 2014 tarihinde saat 00.20 sularında, anılan bölgede yaşanan olaylarda vurulduğu iddiasıyla bir erkek cesedi Lice Devlet Hastanesi'ne getirilmiştir.

  OTOPSİ İŞLEMLERİNİ MALATYA'DAN GELEN EKİP YAPTI

  Lice Cumhuriyet Savcısının talimatıyla, anılan şahsın, otopsi işlemleri, 08 Haziran 2014 sabahı, Malatya Adli Tıp Kurumu'ndan, Lice İlçesine gelen uzman personel tarafından yapılmıştır. (Ailesi tarafından, şahsın Malatya Adli Tıp Kurumuna götürülmesi engellenmiştir."

  Görüş Bildir