Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2346
-0.04%
Dolar
17.9405
0.16%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.567
0.56%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  TSK'nın özel timinden nefes kesen görüntüler

  TSK'nın özel timinden nefes kesen görüntüler

  Türk Silahlı Kuvvetleri,"Geride asker bırakmak yok" özel timler yetiştiriyor.
  • AA
  • 08.02.2015 - 21:48

  asker

  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinde görev yapacak gönüllü subay ve astsubaylar, İzmir'deki Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı içinde bulunan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Eğitim Komutanlığı'nda eğitimden geçiyor.

  TSK'nın özel timinden nefes kesen görüntüler

  53 HAFTALIK ZORLU EĞİTİM

  Görevi sırasında düşman sahasına atlamak zorunda kalan pilotu kurtarmakla görevli time katılmak, 53 haftalık zorlu bir eğitimi başarıyla tamamlamayı gerektiriyor. Bu sürede askeri becerileri en üst düzeye çıkarılan subay ve astsubaylar, görevleri sırasında karşılaşabilecekleri her türlü fiziksel ve psikolojik zorluklara karşı da hazırlanıyor.

  TSK nın özel timinden nefes kesen görüntüler #2

  7 KİŞİLİK MAK TİMİ

  Harita kullanma, yaz ve kış dağcılığı, kayak, askeri serbest paraşütle atlama, kurbağa adam, kaçma kurtulma ve hayatta kalma gibi konularda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılan askerler, tüm aşamaları başardığında 7 kişilik MAK timine kabul ediliyor.

  TSK nın özel timinden nefes kesen görüntüler #3

  Varlık amacı "tehdit ve risk seviyesi ne olursa olsun geride kimseyi bırakmamak" olan MAK timleri, en riskli göreve çıkacak pilota "benim için kendi canını ortaya koyarak kurtarmaya gelecek arkadaşlarım var" güvenini sağlıyor.

  NEFES KESEN EĞİTİM: GERİDE ASKER BIRAKMAK YOK

  Bu eğitim kapsamında küçük birlik harekatı, kaçma kurtulma planı hazırlama, örtü, gizleme ve kamuflaj, sızma, düşman bölgesinde harekat usülleri, yüksek irtifa paraşütleriyle düşman bölgesine sızma, su altı arama konularında eğitim alan askerler, uygulama safhasında tüm bilgi ve becerilerini ortaya koydu.

  TSK nın özel timinden nefes kesen görüntüler #4

  Senaryo gereği düşman sahasında düşen uçaktan atlayan pilotu kurtarma emri verildi. Emir üzerine "tecrit odasında" kaçma kurtulma harekat planı hazırlayan tim, pilotun bulunduğu bölgenin coğrafi yapısını uydu görüntülerinden faydalanarak kum sahasında simüle etti, arazi hakkında bilgi sahibi oldu. Maket asker ve araçlarla bölgede ilerleme şekillerini belirledi.

  Tim, görevin gizliliğini korumak amacıyla yanlarına hiçbir yazılı belge almayacakları için tüm koordinatları ve harekat usüllerini ezberledi. Ayrıca kazazede pilota ulaştıklarında kimlik doğrulamasında kullanmak amacıyla, pilotun göreve çıkmadan önce doldurduğu ve yalnızca kendisinin bilebileceği bilgilerin bulunduğu formdan pilotun kişisel bilgilerini öğrendi.

  TSK nın özel timinden nefes kesen görüntüler #5

  40 KİLOLUK ÇANTALARLA OPERASYON

  Tecrit odasından çıkan tim, "başka hayatlar uğruna" mottosuyla göreve çıktı. Helikopterle emniyetli bölge sınırına kadar götürülen tim, sessizce düşman sahasına sızdı.

  İçinde yiyecekten, ilk yardım malzemesine, mühimmattan teknik cihazlara kadar ihtiyaç duyacakları malzemelerin bulunduğu yaklaşık 40 kiloluk çantaları sırtlayan askerler, fark edilmemek için yavaş yavaş ilerledi. MAK timi, varlığını belli etmemek amacıyla kendi aralarında işaret diliyle anlaştı, iz bırakmamak için de çöplerini toprağa gömdü. Çok riskli bir alanda oldukları için nöbetleşe uyuyan tim personeli, günde en fazla 1-2 saat uyuyabildi.

  Daha iyi kamufle olabilmek için ağaçlık alanda dinlenmeyi seçen askerler, karşılaştıkları düşman askerlerinden de başarıyla kurtuldu.

  Silah arkadaşlarına ulaştıklarında önce kimlik doğrulaması yapan MAK timi, pilotu emniyetli bölgeye kadar taşıdıktan sonra yine helikopterle birliğine dönerek görevi tamamladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir