Euro
14.7381
1.86%
Dolar
12.9695
1.2%
Altın
750.67
2.13%
Borsa
1.812
0.19%
Bitcoin
731.296
0.16%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı

  Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden 1 saniyeden az süren geçişini, görüntüledi.
  • DHA
  • 01.05.2020 - 09:38
  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı

  Yaklaşık 34 yıl önce ailesiyle Türkiye'den Almanya'ya göç eden Mehmet Ergün(40), hobi olarak fotoğrafçılığa başladı.

  Uzaya olan merakı nedeniyle Samanyolu Galaksisi'ni çekmeye başlayan Ergün, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini, 11 Nisan günü görüntüledi.

  0.9 SANİYEDE 34 FOTOĞRAF

  Güneş'in önünde siyah bir leke gibi gözüken ISS'in bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebiliyor.

  1 saniyeden az süren ISS'in geçişini, Almanya'dan anbean çeken Ergün, yüksek kaliteli ve çözünürlüklü 34 kare fotoğrafı timelapse video haline getirdi.

  Ergün'ün, fotoğrafları, büyük ilgi gördü.

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı ViDEO

  "GEZEGENLERDE GÖRDÜKLERİM BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

  Teleskop üreticisi firmaların yeni ürünlerini test etmesi için kendisine gönderdiğini belirten Ergün, "Astronomiye ilgim çocuk yaşta başladı. İzinlerde ailemle birlikte Türkiye'ye köye gidiyorduk. Orada yıldızlar çok net görülüyordu. Yıldızları ve Samanyolu'nu bu kadar net görünce merakım arttı. 2010 yılında kendime bir teleskop alıp, gökyüzünü gözlemlemeye başladım. Gezegenleri gözlemledikten sonra gördüklerim beni çok etkiledi. Gördüklerimi ailemle de paylaşmak istedim ve fotoğraf çekmeye başladım." dedi.

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #1

  "4 HAFTA ÖNCE PLANLAMAYA BAŞLADIM"

  Çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamalara başladığını belirten Ergün, "ISS'nin dünyanın çevresinde dönüşü yaklaşık 92 dakika sürüyor. ISS'yi her zaman istediğimiz noktadan göremiyoruz. Dünya ile Güneş'in arasından geçme olayı ise çok nadir rastlanabiliyor. Mesela görebileceğiniz noktanın 1 kilometre sağından veya solundan göremezsiniz. Bu çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamaya başladım. ISS transit fotoğraflarını çekebilen bir tek ben değilim. Daha önce çekenler oldu, benden sonra da olacak. Çok nadir görülebiliyor ve biraz şans işi bunu çekebilmek." dedi.

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #2

  "10 KEZ ÇEKMEYE ÇALIŞTIM"

  Daha önce 3 kez bu olayı çektiğini, ancak kalitelerinin son çektiği kadar iyi olmadığını belirten Ergün, "Kullandığım teleskop ile sadece güneş gözlenebiliyor. ISS yaklaşık 480 kilometre yukarıda ve 28 bin kilometre hızla hareket ediyor. Görebileceğimiz tam geçiş olayı 1 saniyeden az, 0.9 saniye sürüyor. Çektiğim fotoğrafları timelapse video haline getirdim. Bu olayı 10'uncu kez çekmeye çalıştım, 3'ünde çekebildim. Ancak daha önce çektiklerimin kalitesi bu kadar yüksek değildi. Bundan sonra ise daha önce çekilmemiş bir fotoğraf çekmek istiyorum. Bu sefer ISS transit fotoğrafına kendimi de eklemek istiyorum." dedi.

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #3

  "ASTRANOMİ FESTİVALLERİ VE GÖZLEMEVİ ARTSIN"

  Türkiye'de gözlemevlerinin ve astronomi festivallerinin sayısının artmasını istediğini belirten Ergün, "Türkiye'de son zamanlarda gerçekleştirilen astronomi festivallerinden dolayı, astrofotoğraçılığa ilgi son zamanlarda arttı. Ben her sene Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'ne katılıyorum. Orada astronomiyle ilgilenen çok fazla insanla tanıştım." dedi.

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #4

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #5

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #6

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #7

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #8

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #9

  Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntülemeyi başardı #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir