Türk denizcinin inanılmaz yolculuğu

Türk denizcinin inanılmaz yolculuğu


İzmirli denizci Özkan Gülkaynak, Türk bayraklı küçük yelkenliyle hiçbir elektronik cihaz kullanmadan dünyayı dolaştı.

Kendi imal ettiği, kotra armalı 7 metre 95 santim boyundaki ahşap yelkenlisi ''Kayıtsız 3'' ile 2006-2009 yılları arasında dünya turu yapan İzmirli denizci Gülkaynak, Karadeniz'e açılmak üzere planladığı rotada Tekirdağ yeni limanda demirledi.

Türk denizcinin inanılmaz yolculuğu

Gülkaynak AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006-2009 yılları arasında hiçbir elektronik aygıt kullanmadan, doğal yaşam koşulları altında 40 farklı ülkeyi ziyaret ettiğini ifade ederek, ''Özgürlük Hattının Batısına'' adını verdiği kitabında anılarını anlattığını söyledi.

Tekirdağ'dan Karadeniz'e açılacağını ve Karadeniz kıyısındaki illeri gezeceğini ifade eden Gülkaynak, şöyle konuştu:

''Hayatımın büyük bölümü denizlerde geçti. Farklı boyutlarda olan teknelerde seyirler yaptım. 15 yaşındayken denizleri dolaşma kararını vermiştim. Bu bir gençlik hayaliydi. Bu sevgi bende hiçbir zaman bitmedi. Dünya turuna çıkma kararı aldım. 3 yıllık dünya turu esnasında hiçbir elektronik yön tespiti aygıtı kullanmadan yönümü yıldızlardan buldum. Elektronik hiçbir seyir aygıtı kullanmadan doğa ile bütünleşmek istedim. Yanıma GPS, derinlik göstergesi almadım. Yıldızlara bakarak okyanuslarda yönümü buldum. Rotamı basit bir pusula ile ölçtüm, okyanuslarda son derece basit ve doğal bir hayat yaşadım.''

Türk denizcinin inanılmaz yolculuğu

''Teknik donanımlardan çıkan durumlardan zorlanıyorum'' diyen Gülkaynak, Dünyanın bir köşesinde sağlık sorunları yaşamanın ciddi bir sorun olduğunu ve denizde ilerlerken gemi çarpması riskinin olabildiğini kaydetti.

Tekirdağ'da, ihtiyaçlarını tedarik ettikten sonra birkaç gün içinde Karadeniz'e yola çıkacağını belirten Gülkaynak, Karadeniz turunda bol bol fotoğraf çekmek istediğini sözlerine ekledi.