Euro
10.1187
0.01%
Dolar
8.6223
-0.06%
Altın
492.75
0.1%
Borsa
1.386
0%
Bitcoin
364.530
-2.28%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Türk Donanması'nın gururu görüntülendi

  Türk Donanması'na ait TCG Sakarya S-354" denizaltısı, Karadeniz Uyum Harekatı'na katılmak için İstanbul Boğazı'ndan yunus balıkları eşliğinde geçti.
  • İHA
  • 23.01.2019 - 16:54
  • Güncelleme : 23.01.2019 - 16:54
  Türk Donanması'nın gururu görüntülendi

  Yaklaşık 140 yıl önce iki denizaltı ile ilk denizaltı faaliyetine başlayan Türk Donanması, bugün bölgesindeki en etkili güçlerden biri haline geldi. Karanlık sularda sessizliği ve atış gücüyle dikkat çeken denizaltılar, toplam 3 sınıftan oluşuyor.

  Türk Donanması nın gururu görüntülendi #1

  SON KONTROLLER GERÇEKLEŞİYOR

  Preveze sınıfı "TCG Sakarya S-354" isimli denizaltının, Karadeniz Uyum Harekatı'na iştirak etmek için İstanbul Boğazı'ndan geçerken bir günlük yolculuğu ve personelin çalışma alanları kameralara yansıdı.

  Denizaltı mürettebatı için gün, hava aydınlanmadan başlıyor. Gün ağarmadan seyre çıkan mürettebat, iskelede hareket hazırlığı yaparak son kontrolleri gerçekleştiriyor.

  TCG Sakarya denizaltısının bir günlük yolcuğunu VİDEO

  Türk Donanması nın gururu görüntülendi #2

  1 YILI AŞKIN EĞİTİM VERİLİYOR

  Yapılan hazırlıkların ardından denizaltının, sessiz ve derin yolculuğu başlıyor. Sessizliği ve atış gücü ile TSK bünyesinde yer alan "TCG Sakarya S-354" isimli denizaltı, limana uğramaksızın çok uzun süreler boyunca karanlık sularda görev yapıyor. Denizaltıda komutan, subay, astsubay, uzman erbaş ve erlerden oluşan yaklaşık 40-45 personel görev yapıyor.

  Denizaltıda görev yapacak personele, 1 yılı aşkın süre eğitim veriliyor. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve gerekli testlerden başarı ile geçen personel, denizaltıda görev almaya hak kazanıyor.

  Türk Donanması nın gururu görüntülendi #3

  STOKLANAN MALZEMELERLE YAŞAMLARINI İDAME ETTİRİYORLAR

  Denizaltı dizaynında harekat ve teknik ihtiyaçlar ön plana alınırken, personel yaşamına ilişkin ihtiyaçlar ise ikinci planda tutuluyor. Günlerce karaya çıkmadan denizin altında görev yapan mürettebat; sebze odası, et odası, kuru kumanya odasında stoklanan malzemelerle yaşamlarını idame ettiriyor.

  Ayrıca denizaltıda cep telefonu, bilgisayar gibi kişisel iletişim araçlarını kullanmaya da izin verilmiyor. Fiziki şartlar nedeniyle de denizaltıda, bu araçların kullanılması imkansız. Bu nedenle personel, limana çıkana kadar yakınlarıyla iletişim kuramıyor.

  Türk Donanması nın gururu görüntülendi #4

  GÖRSEL ŞÖLEN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

  "TCG Sakarya S-354" isimli denizaltı, Karadeniz Uyum Harekatı kapsamında İstanbul Boğazı’nı emniyet nedeniyle denizin üstünde seyrederek tamamladı.

  İstanbul Boğazı'ndan geçişini yaklaşık 2.5 saatte tamamlayan denizaltıya, yunus balıkları da eşlik etti. Denizaltının geçişi sırasında yunus balıkları ile birlikte oluşan görsel şölen ise havadan görüntülendi.

  Türk Donanması nın gururu görüntülendi #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir