Euro
10.1429
0.03%
Dolar
8.6394
-0.09%
Altın
486.84
-0.24%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.658
-1.12%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Türk hacılar faciayı 4 nedene bağladı

  Hac'da meydana gelen fekaletten yaralı kurtulan Türk hacılar, faciayı anlattı.
  • AA
  • 25.09.2015 - 17:58
  Türk hacılar faciayı 4 nedene bağladı

  Türk hacılar faciayı 4 nedene bağladı #1

  Suudi Arabistan'da hac ibadeti sırasında 753 kişinin ölümüyle sonuçlanan izdihamdan sağ kurtulan Türk hacılar, Mehmet Olgun, Ziya Koçak, Leyla Yıldırım, Hasibe Mert ve Birtecim Sıradaş, Mekke'deki Türk hastanesinde yapılan tedavinin ardından taburcu edildi.

  TÜRK HACILAR FACİAYI 4 NEDENE BAĞLADI

  Olay anını anlatan Türk hacılar, faciayı 4 nedene bağladı. Çadırların bulunduğu alanların kapılarının kapalı olması, tekerlekli sandalyelerin devrilmesi, yol ortasına bırakılan kamyonet ve su dağıtımı.

  "AYAKLARIM EZİLDİ, NASIL KURTULDUK BİLMİYORUM"

  Tedavisi süren İdris Sıradaş, Ankara'dan geldiğini belirterek, izdiham anını hatırlamadığını söyledi. Sıradaş, eşi Birtecim Sıradaş'la şeytan taşlama alanına giderken olayın meydana geldiğini anlatarak, ''Ayaklarım ezildi. Nasıl kurtulduk bilmiyorum ama yakınlarıma iyi olduğumu söyleyin'' dedi.

  Türk hacılar faciayı 4 nedene bağladı #2

  "OLAY OLUNCA BAĞIRIŞLAR, ÇIĞIRIŞLAR BAŞLADI"

  İzdihamdan kurtulan Nuh Ünal da tedavi gören eniştesi İdris Sıradaş'ı ziyaret için hastaneye geldiğini belirterek, izdihamın birkaç nedeni olduğunu söyledi. Şeytan taşlamaya giderken izdihamın yaşandığını ifade eden Ünal, ''Şeytan taşlamadan dönen, yani karşıdan gelenleri sayısı çok fazla değildi. İzdihama yol ortasına bırakılan bir kamyonet neden oldu. Büyük şeytanın taşlanacağı alana 200 metre vardı. Olay olunca bağırışlar, çağırışlar başladı''diye konuştu.

  ''HANIMIMI ZOR KURTARDIM''

  İzdihamdan kurtulan Hakan Duyar adlı hacı da izdihamın şeytan taşlama alanına 500 metre kala meydana geldiğini aktararak, ''Yan kapılar kapalıydı. Yol ortasında da bir kamyonet vardı. Tekerlekli sandalyeler devrilmişti. Bunların hepsi izdihama neden oldu. Yardım isteyenler vardı ama hanımımı zor kurtardım'' değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir