Euro
10.1488
0.08%
Dolar
8.6707
0.28%
Altın
490.14
0.43%
Borsa
1.398
-1.49%
Bitcoin
390.575
-5.83%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Türk Hava Kuvvetleri SOM füzesini test etti

  Türk Hava Kuvvetleri SOM füzesini test etti

  Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet F-16 uçakları, TÜBİTAK tarafından geliştirilen SOM füzesini test etti.
  • 04.11.2013 - 22:36

  Türk Hava Kuvvetleri SOM füzesini test etti #1

  Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçakları, TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve üzerlerinde Atatürk imzası yer alan Som füzesini test etti. 2 F-16 uçağı, Bartın'ın Amasra İlçesi açıklarındaki geminin üzerinde sortiler yaparak füzeleri kilitlerken, TÜBİTAK görevlileri karadan takipte bulundu. Türkiye'nin ilk akıllı füzesi olarak biliniyor.

  Türk Hava Kuvvetleri SOM füzesini test etti

  HEDEFE ATIŞ YAPILMADI

  TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli üretim Som füzesi, F-16 uçakları ile bugün test edildi. Som füzesinin test edilmesi için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait kullanım dışı avcı gemisi Amasra açıklarında demirlerken, Sahil Güvenlik botu tatbikatın yapılacağı alana gemi ve teknelerin yaklaşmasına izin vermedi.

  Bakacak Tepe'de bulunan TÜBİTAK görevlileri yanlarında bulunan makinelerle tatbikatı takip ederken, gazetecilerin görevlilerin yanından uzaklaşması istenildi. 2 F-16 uçağı, avcı botunun üzerinde sortiler yaptı. Hedefe herhangi bir atış yapılmazken, uçakların gemideki hedefe kilitlendikleri öğrenildi. TÜBİTAK görevlileri ise tepede sortiler yapan uçakları takip etti.

  AKDENİZ'DE DEĞİL, KARADENİZ'DE TEST EDİLDİ

  Başta Rus, ABD, İngiliz, İran ve Türkiye'ye ait deniz unsurları Suriye'deki gelişmelerin ardından Akdeniz'de sıcak bir bölge oluşturdu. Bunun yanında TSK'dan yapılan son açıklamalar Rusya'ya ait savaş uçaklarının Türk sınırında uçuş yaptıkları ve bu uçuşların engellendiği yönünde. Her iki denizde de füze testinin uygulanması aynı zamanda mesaj da içerir durumda. Fakat füze testi için Karadeniz'in tercih edildiği göze çarpıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir