Euro
15.6024
0.15%
Dolar
13.8104
0.09%
Altın
789.46
0.02%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
722.454
0.89%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Türk Kızılayı Gazze'de

  Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, Türkiye'nin yüzlerce yaralı Filistinliyi tedavi edebilecek tıbbi kapasiteye sahip olduğunu söyledi.
  • 06.09.2014 - 00:16
  Türk Kızılayı Gazze'de

  Türk Kızılayı Gazze de #1

  Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç'la Gazze’deki insani durumu ve Filistinlilerin ihtiyaçlarını yerinde inceleyen Güllüoğlu, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

  Türk Kızılayı'nın, dışişleri bakanlıklarının ve ilgili kuruluşların desteğiyle Türkiye'de 79 hastanın tedavi edildiğini belirten Güllüoğlu, "Türkiye sağlık sektöründe çok gelişmiş durumda. O yüzden yüzlerce hastayı ülkemizde tedavi edebiliriz" dedi.

  Gazze'nin dış dünyayla bağlantısını Mısır ve İsrail sınır kapıları üzerinden sağladığına işaret eden Güllüoğlu, İsrail'in bazı hastaların tedavi için Türkiye'ye getirilmesine izin vermediğini söyledi.

  Türk Kızılayı Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı Turunç da Türkiye'nin Gazze'nin ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik güçte olduğuna dikkati çekti.

  Gazze'de çok büyük bir yıkım ve tahribata tanıklık ettiklerini belirten Turunç, Kızılay'ın 2006 yılından bu yana Gazze'de bir delegasyon bulundurduğunu ve yardımlarına aralıksız devam ettiğini kaydetti.

  Gazze'ye daha önce gıda, içme suyu ve tıbbi malzeme alanında yardım ettiklerini aktaran Turunç, "Gazze'nin enerji, altyapı ve barınma alanındaki her türlü ihtiyacı Türkiye tarafından karşılanabilir ancak burada en büyük sıkıntı ambargonun olması. Ambargo kalkmadan buraya insani ve tıbbi malzeme dışında bir şeyin girmesi mümkün gözükmüyor" diye konuştu.

  Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, 2 Ağustos’ta İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz’da başlattığı saldırılardan bu yana Türkiye'nin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılayı ve Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) üzerinden Gazze'ye yaptığı yardımların miktarının 15 milyon dolara ulaştığını açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir