Euro
11.0154
2.47%
Dolar
9.453
2.62%
Altın
541.26
2.55%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
593.893
-2.77%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Türk ve Fransız mühendisler arasında nükleer işbirliği

  Fransız Nükleer Derneği ile Türkiye Nükleer Mühendisler Derneği arasında "Nükleer Enerji İşbirliği Sözleşmesi" imzalandı.
  • 19.01.2015 - 23:37
  Türk ve Fransız mühendisler arasında nükleer işbirliği

  Türk ve Fransız mühendisler arasında nükleer işbirliği #1

  Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ndeki törende anlaşmayı Fransız Nükleer Derneği Başkan Yardımcısı Christophe Behar ile Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Niyazi Sökmen imzaladı.

  Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, anlaşmanın küçük fakat önemli bir adım olduğunu belirterek, bu işbirliğinin çok önem taşıdığını vurguladı.

  Anlaşma sayesinde mühendislerin birbiriyle daha fazla çalışıp anlaşabileceğini dile getiren Bili, "Fransız Nükleer Enerji Topluluğu dünyada birçok seminer düzenliyor ve bu anlaşma sayesinde Türk öğrenci ve öğretmenleri de bunlara katılabilir. Sinop'taki nükleer proje Türkiye ve Fransa açısından stratejik bir konu ve kalıcı bir işbirliği olacaktır" dedi.

  Sökmen de Fransız meslektaşlarının nükleer teknoloji konusunda önemli deneyimleri bulunduğunu belirtti.

  Türkiye'deki nükleer santral projelerinde sadece Sinop değil, Akkuyu projesinin de çeşitli kısımlarında bu tecrübelerden faydalanmanın Türk nükleer mühendisleri için iyi olacağına dikkati çeken Sökmen, bunun nükleer teknolojinin sağlıklı bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir