Euro
9.5113
-0.14%
Dolar
7.995
-0.13%
Altın
464.9
-0.07%
Borsa
1.321
0.51%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  Türkiye Çin’den ortak üretim istiyor

  Bakan Yılmaz, ihalenin Çin’e verilmesi ile ilgili olarak ortak üretim ve teknoloji transferi istediklerini belirtti.
  • 02.10.2013 - 08:23
  Türkiye Çin’den ortak üretim istiyor

  Türkiye Çin’den ortak üretim istiyor #1

  2006 yılından bu yana devam eden uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihalesi geçtiğimiz gün içerisinde sonuçlandı. İhale Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC firmasına verildi. İhalenin verildiği Çinli şirketin ise ABD'nin kara listesinde olduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkan tepkilere ilk yanıt Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi.

  ‘ORTAK ÜRETİM VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ İSTİYORUZ’

  Meclis'te konu ile ilgili bir gazetecinin sorduğu soru üzerine Bakan Yılmaz, 'Biz ortak üretim ve teknoloji transferi istiyoruz. Diğer ülkeler bunu bize sağlıyor mu? Sağlamıyorsa biz de sağlayandan alacağız' ifadelerini kullandı.

  EN UCUZ TEKLİFİ VERDİLER

  Bakan Yılmaz, Çinli firmanın üreteceği sistemin NATO savunma sistemi ile uyumlu olmayacağı yönündeki iddialara ise 'Bu konuda hiçbir sorun yok' karşılığını verdi. Yılmaz, Çinli firmanın ihalede en ucuz teklifi verdiğini de sözlerine ekledi.

  İHALEDE RUSYA DA YARIŞIYORDU

  İhalede Rusya da yarışa girmiş durumda görülüyor. Fakat Çinli firmanın 4 milyar dolara mal olması beklenen sistem için 3 milyar doların altında teklif vermesi ve Türkiye ile ortak yapım teklif etmesinden sonra ihale için CPMIEC'in ürettiği FD-2000 sistemi tercih edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir