Dolar
6.8645
0.0495%
Euro
7.7389
-0.1329%
Altın
1801.7
-0.0959%
Borsa
115793.59
0%
G. Altın
397.647
-0.0751%
Bitcoin
63553.76
-0.2027%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Türkiye ilk teravihle Ramazan ayına girdi

  En erken orucun açılacağı Hakkari'den batıya doğru, Türkiye'nin çeşitli illeri, Ramazan ayına farklı etkinliklerle girdi.
  • 27.06.2014 - 23:17
  Türkiye ilk teravihle Ramazan ayına girdi

  Türkiye ilk teravihle Ramazan ayına girdi #1

  Hakkari, Van, Bitlis ve Muş'ta Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

  Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen vakitlere göre en erken orucun açılacağı Hakkari'de Ramazan ayının ilk teravih namazı için vatandaşlar kentteki camilere akın etti.

  Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Hacı Sait camisine giden vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

  VAN

  Teravih namazının en erken kılındığı kentlerden biri olan Van'da da ilk teravih namazının coşkusu, merkezdeki Ulu Cami, Hz. Ömer Cami ve Yukarı Norşin Cami'nde yaşandı. Kentin en büyük camilerinden olan Hz. Ömer ve Ulu camilerinde hatimli teravih namazı kılınırken, diğer camiler de vatandaşlarla dolup taştı.

  Tüm camilerde teravih kılmak isteyen kadınlar için ayrı bir alan oluşturulurken, aileleriyle birlikte camilere gelen çocuklarda ilk teravih namazını kıldı.

  Bitlis'in Tatvan ilçesi ile Muş merkezdeki camilere akın eden vatandaşlar da, birlikte teravih namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.

  PEYGAMBERLER ŞEHRİNDE İLK TERAVİH

  İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da da vatandaşlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

  Kentin en önemli dini mekanlarının başında gelen Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar, yatsı namazı öncesi buradaki tarihi ve turistik mekanları ziyaret ederek, Hz.İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağarada dua etti.

  Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar, yerleşkedeki camilerde teravih namazı kıldı.

  ANADOLU'NUN İLK CAMİSİNDE TERAVİH

  Anadolu'nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi'nde ramazanın ilk teravih namazı kılındı.

  Habib-i Neccar ve Hz. İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde inşa edilen cami, teravih namazını farklı bir mekanda kılmak isteyenlere ev sahipliği yaptı.

  Teravih namazında Habib-i Neccar Camisi'ni tercih eden Müslümanlar, tarihi dokusunun yanı sıra Anadolu'nun ilk camisi olması nedeniyle özellikle burada ibadet etmeyi tercih ediyor.

  Taravih öncesi Hatay Büyüşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösteri düzenlediği gösterinin ardında, kadınlar da tarihi camide kendilerine özel ayrılan bölmede teravih namazlarını idrak ettiler.

  AMASYA'DA RAMAZAN'A FENER ALAYIYLA KARŞILAMA

  Amasya Belediyesi'nce düzenlenen ramazan ayı etkinlikleri, fener alayıyla başladı.

  İstasyon Köprüsü'nde Yavuz Sultan Selim Meydanı'na kadar mehteran ekibiyle birlikte yapılan fener alayı yürüyüşüne AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Belediye Başkanı Cafer Özdemir, geleneksel hale gelen Ramazan etkinliklerinin bu yıl da bütün coşkusuyla devam edeceğini söyledi. Ramazan ayında dayanışma ve yardımlaşmanın doruğa çıktığını ifade eden Özdemir, "Ramazanı yine coşkuyla karşılıyoruz. Fener alayımıza teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. 1 ay boyunca güzdüzleri oruçlarımızı tutup akşamları teravih namazımızı kılacağız. Namazın ardından Şehzadeler Gezi Yolu'nda çok çeşitli etkinliklerimiz olacak. Hepinizi bekliyoruz" dedi.

  İl Müftüsü İsmail İpek'in yaptığı duanın ardından "Hoşgeldin ya Şehr-i Ramazan" ateşi yakıldı, havai fişek gösterisi gerçekleştirildi.

  Görüş Bildir