Türkiye Ürdün İlişkileri Çalıştayı başladı

Türkiye Ürdün İlişkileri Çalıştayı başladı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Medialog Platformu ve Ürdün Bayrak Araştırma Merkezi organizasyonuyla düzenlenen "Orta Doğu'da Değişim ve Dönüşüm Perspektifinde Türkiye-Ürdün İlişkileri Çalıştayı", Wow Hotel'de başladı.

Abdullah Gül'ün Ortadoğu Danışmanı Erşat Hürmüzlü, söz konusu çalıştay ile ilgili bir açıklama yaptı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Orta Doğu Danışmanı Erşat Hürmüzlü, "Türkiye, hiçbir zaman bu bölge veya başka bir bölge halkını yönlendirmeye, kışkırtmaya ve sokağa dökmeye teşvik etmemiştir ve etmeyecektir. Ancak kardeş ve akraba topluluklar olarak gördüğümüz bu halklara sırtımızı dönmek gibi bir tavrımız da olamayacaktır" dedi.

PROBLEMLERİ BİRLİKTE ÇÖZEBİLİRİZ

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ise çalıştayı düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İslamın, insanlık medeniyetine de kazandırdığı, "şura" ve "istişare" kavramlarının büyük önem taşıdığını kaydeden Yeşil, "BugünOrta Doğu'da acı ve ızdıraplar yaşanıyor. Bu acı ve ızdıraplar sadece Orta Doğu'yla sınırlı kalmamıştır. Küresel bir boyuta taşınmıştır. Biz inanıyoruz ki dünyanın değişik yerlerinde de yaşanan problemlerin küresel boyutlarını hep birlikte görüyoruz. Belli ki bir küresel akla, işbirliğine, küresel birlikteliğe özellikle bizim kültürümüzün kaynağından süzülüp gelen, o istişare ve şura anlayışına, hem fert hem sivil yapılar olarak hem milletller, halklar olarak bir kez daha gözden geçirip sahip çıkmamız gerektiği kanaatindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.