Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.536
-2.54%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Türkiye'de Regaib Kandili coşkusu

  Mübarek üç ayların habercisi Regaip Kandili, tüm camilerde dualarla eda edildi.
  • İHA
  • 07.04.2016 - 23:04
  Türkiye'de Regaib Kandili coşkusu

  Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaip Kandili nedeniyle, her yaştan insan Regaip Kandilini idrak etmek için Eyüp Sultan Camii’ni doldurdu. Eyüp Sultan Camii’ne akşam namazından sonra gelen insanlar için Eyüp Belediyesi tarafından kavurmalı pilav ikram edildi. Kandil gecesine özel olarak hazırlanan programı dinlemek isteyen vatandaşlar cami içerisini ve avlusunu dolup taşırdı. İlahilerin söylendiği ve duaların okunduğu programda eller semaya açıldı. Eyüp Belediyesi’nin ikram ettiği pilavları tatmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken, Mehter Takımı tarafından da ilahiler çalınıp söylendi.

  Pilav dağıtımı sonrası konuşan Eyüp Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Sanlav, Regaip Kandilini ihya için bir araya gelindiğini ifade ederek, “Allah-u Teala ibadetlerimizi makamında kabul eylesin. Eyüp Belediyesi olarak da Eyüp Belediye Başkanımız Remzi Aydın’ın talimatı ile bugün mehteran eşliğinde kavurma pilav ikramında bulunduk. Alem-i İslam’a ve tüm dünyaya barış, huzur, sağlık diliyoruz” dedi.

  BAŞKENT’TE KANDİL MUTLULUĞU

  Ankaralılar Regaip Kandili’nde başta Millet Camii, Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Kocatepe Camii olmak üzere Ankara’nın büyük camilerine ilgi gösterdi.

  Camilere gelen vatandaşlar duydukları mutluluğu belirterek herkesin Regaip Kandili’nin mübarek olmasını, Allah’tan nice kandiller yaşatmasını istediklerini ve Türkiye’deki terör ortamının bir an önce son bulmasını dilediler. Camilerde ibadet eden vatandaşlara lokum ikram edildi.

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #1

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #2

  SELİMİYE CAMİİ REGAİP KANDİLİ’NDE DOLDU TAŞTI

  Edirne’de, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Selimiye Camii, Regaip Kandili’nde doldu taştı.

  Mimar Sinan tarafından yapılan ve Osmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından biri olan asırlık cami, Regaip Kandili münasebetiyle doldu taştı. Kandili tarihi camide değerlendirmek isteyen vatandaşlar Selimiye’ye akın etti. Akşam namazını kılan cemaat camiden ayrılmadı. Cami görevlilerinin Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif’i okumasını ve birbirinden güzel ilahileri dinleyen ve çocukların da yoğun olduğu cemaat, ‘Regaip’ konulu vaazı dinleyerek dolu dolu bir gece yaşadı.

  Yatsı namazına yakın camide insan yoğunluğu had safhaya ulaştı. Kadın-erkek, genç-yaşlı yüzlerce insanın akın ettiği tarihi cami kısa süre içerisinde doldu taştı. Cami içerisinde yer bulamayan cemaat, namazını ancak iç avluda kılabildi. Camiyi dolduran cemaat, yapılan duaya ellerini semaya açarak eşlik etti. Yatsı namazını kılan cemaat, daha sonra evlerinin yolunu tuttu.

  KIRŞEHİR’DE HOCA AHMED YESEVİ CAMİİ'NDE KANDİL GECESİ

  Kırşehir’de 492 camide Regaip Kandili karşılamaları yapılırken, insanlar camilere akın etti.

  Hoca Ahmed Yesevi Camii merkezli kandil kutlaması yapılırken, şehir merkezinde bulunan Ahi Evran Camii, Cacabey Camii, Kapucu Camii dolup taştı.

  Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün de katıldığı programda dualar edilirken, namaz kılındı. İl Müftüsü Mehmet Şahin, kandil dolayısıyla verdiği mesajında, “Yüce Allah’ın lütfuyla yeni bir ’Üç Aylar’ mevsimine yaklaşmış bulunuyoruz. Tüm Kırşehirli kardeşlerimizin, bütün milletimizin, ehl-i iman ve alem-i İslam’ın kandilini tebrik eder, hayırlar ve huzurlar getirmesini yüce Mevla’dan dilerim” dedi.

  Merkez camiden Kırşehir’de 30 camiye Regaip Kandili kutlaması nakledilirken, mevlid-i şerif okundu. Kırşehir Belediyesi ise 15 bin kişilik kandil simidi dağıttı.

  ASIRLIK KANDİL GELENEĞİ

  Düzce’nin Koçyazı Mahallesi’nde bir kandil geleneği 107 yıldır devam ediyor.
  Kandil günü akşam namazını Koçyazı Mahallesi Camii’nde kılan mahalle halkı, ardından evlerinden getirdikleri pilav, tavuk, et ve ayranları caminin içerisine kurulan sofralarda birbirlerine ikram ediyorlar. 7’den 70’e herkes beraberce aynı sofrada oturarak yiyeceğini paylaşıyorlar.

  Mahalle muhtarı İsmet Mısır, geleneğin 107 yıldır sürdüğünü söyleyerek “Mahalle halkımızla cemaatimizle birleşerek bu geleneği sürdürüyoruz. Huzura, barışa o kadar çok ihtiyacımız var ki. Kandiller de bunlara bir vesile. Kandil demek barış demek, huzur demek, kardeşlik demek. Sevginin, saygının, berberliğin bir simgesidir. İnşallah bundan sonra bu olaylar durur daha nice kandillere barış ve huzur içerisinde gireriz” dedi.

  Cami cemaati de yaşanan geleceğin çok anlamlı olduğunu ve bu geleneği devam ettirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Düzenlenen etkinlik sonrası camide Regaip Kandili dolayısıyla düzenlenen program takip edildi.

  MUŞ

  Üç ayların müjdecisi kabul edilen kandil dolayısıyla Çağlayan Camisi'nde okutulan mevlidin ardından konuşan Muş Müftüsü Alettin Bozkurt, bu gecenin önemine değindi.

  İslam coğrafyasında yaşanan olayların Kur'an ve Sünnet'ten uzaklaşılmasından kaynaklandığını belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

  "Tek kurtuluşumuz Allah'ın kalemine sımsıkı sarılmaktır. Müslümanlık, topyekun Allah'ın ipine ve Kur'an'a sarılmaktır. Bölüp parçalanmayın. Bölüp parçalanmak Müslümanlara yakışmaz. Çünkü Müslümanlar birbirini sevmeli, Müslümanlar birbirlerine karşı şefkatte, yardımlaşmada bir cesedin organları gibidir. İnsanın vücudunda herhangi bir organ hastalandığı zaman bütün vücut hastalanıyor."

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #3

  AHISKA TÜRKLERİ TÜRKİYE'DE İLK KANDİLLERİNİ KUTLADI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, kandil mutluluğu yaşadı. Ahıska Türkleri yatsı namazı öncesi Ensar Camisinde Regaip Kandili için düzenlenen programa katıldı.

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #4

  ŞANLIURFA

  İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, üç ayların başlangıcı olan Regaip  Kandili dolayısıyla vatandaşlar Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camilere akın etti.

  "Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan kentte, çevre illerden gelen çok sayıda kişi, kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti.

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #5

  Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelenler camilerde namaz kıldı, Kuran-ı Kerim okudu.

  Yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu. Kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.

  Programın ardından cemaate kandil simidi dağıtıldı.

  Türkiye de Regaib Kandili coşkusu #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir