Dolar
7.8334
-0.4131%
Euro
9.2881
-0.1258%
Altın
1918.93
0.6688%
Borsa
1218.04
0.6303%
G. Altın
483.414
0.2428%
Bitcoin
95600.48
1.8098%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Türkiye'deki güvenlik taraması Avrupa'da yok

  Uzmanlar Türkiye dışında Avrupa'daki havalimanlarının çoğunda check-in öncesinde güvenlik taraması yapılmadığına dikkat çekiyor.
  • Ajanslar
  • 24.03.2016 - 04:52
  Türkiye'deki güvenlik taraması Avrupa'da yok

  Brüksel'deki Zaventem havalimanına üç bombanın birden sokulabilmesi Avrupa’daki havalimanları güvenliği konusunu yeniden tartışmaya açtı.

  Güvenlik uzmanları havalimanlarının otoparka giriş anından itibaren güvenli olması gerektiğini belirtiyor.

  Buna rağmen Avrupa'daki havalimanlarının çoğunda terminale gelene kadar kontrol yapılmıyor.

  Türkiye deki güvenlik taraması Avrupa da yok #1

  Avrupa havalimanlarındaki güvenlik kontrolleri Afrika, Ortadoğu ve Asya'dakilerle kıyaslandığında oldukça hafif kalıyor.

  Bu arada, Fransız Le Figaro gazetesinin düzenlediği ankete katılan 40 bini aşkın kişinin, "havalimanları ve metro istasyonları girişlerinde valizler kontrol edilmeli mi?" sorusunun sorulduğu ankete yüzde 87 oranında ‘’Evet’’ yanıtını vermesi dikkat çekti.

  Brüksel’de Zaventem havalimanında gerçekleşen saldırılarda teröristlerin bombaları valizlerinde taşıdığı belirlenmişti.

  BELÇİKA, 'EGEMEN DEVLET' SINIFININ ALTINDA KALABİLİR

  Havaalanı ve metroyu hedef alan son terör saldırısı Belçika güvenlik güçlerinin; IŞİD hücrelerini barındıran göçmen nüfusun ağırlıkta olduğu banliyölerde önlem alamadığını, burunlarının ucundaki radikaller karşısında etkisiz kaldıklarını gösterdi. Amerikan gazetesi New York Times, saldırıların Avrupa’nın “kırılganlığını ve savunmasızlığını ortaya koyduğunu” belirtirken, Belçika için “Sadece 11.2 milyon nüfusa sahip ülke, dünyanın en zengin ‘başarısız devleti’ olarak küçümsenme ile karşı karşıya” yorumunu yaptı.

  Egemen bir devlet olmanın temel şartlarını ve sorumluluklarını yerine getiremeyen ülkeleri tanımlayan ‘failed state’ (başarısız devlet) tabiri, daha çok Pakistan ya da Sahra-altı devletler için kullanılıyordu. Fransa’nın eski istihbarat şefi Bernard Squarcini ise, Paris saldırganı Salah Abdeslam’ın ancak dört ay sonra Brüksel’de yakandığını ve yeni terör hücrelerinin fark edilemediğini hatırlatarak “Belçikalılar, aynı anda birden fazla ciddi olayla ilgilenemeyecek kadar sınırlı” dedi.

  AVRUPA BİRLİĞİ, AÇIK TOPLUM KÜLTÜRÜNÜ TARTIŞACAK

  AB Komisyonu’ndan dün yapılan açıklamada, birkaç gün içinde olağanüstü bir zirve ile ‘güvenlik’ konusunun ele alınacağını duyuruldu. Güvenlik uzmanları, artık Avrupa’nın önünde iki seçenek olduğunu belirtiyor: Ya artık bu tarz saldırıların Avrupa toplumunun bir parçası haline geldiğini kabullenmek, ya da ‘açık toplum’ kültürünü güvenlik lehine dengelemek.

  Görüş Bildir