Euro
10.3544
0.44%
Dolar
8.8197
0.66%
Altın
499.02
1.65%
Borsa
1.39
-0.83%
Bitcoin
395.634
4.00%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Türkiye'deki seks işçilerinin BM'den ilginç isteği

  Sağlık Bakanlığı'nın bedava prezervatif dağıtmayı bırakması, seks işçilerini zora soktu...
  • 30.11.2013 - 09:03
  Türkiye'deki seks işçilerinin BM'den ilginç isteği

  Türkiye deki seks işçilerinin BM den ilginç isteği #1

  1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde bazı seks işçileri ve sivil toplum kuruluşları (STK), Birleşmiş Milletler'e (BM) ilginç bir başvuruda bulundu. Başvuruyu, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yaptı. Dernek başkanı Buse Kılıçkaya, Türkiye'nin 2006'da global fondan 3.9 milyon dolar hibe aldığını, bu paranın bir kısmının ilgili derneklere paylaştırıldığını kaydetti. Kılıçkaya, 'O dönemde çok sayıda prezervatif de geldi. Bunlar derneklere dağıtıldı. O dönemde özellikle HIV bulaşma ihtimali olan seks işçileri çok rahatladı' dedi.

  BM: KARŞILAYAMAYIZ

  Ancak artık sağlık bakanlığı kurumlarının ücretsiz prezervatif dağıtmadığını, bu nedenle başta seks işçileri olmak üzere pek çok kesimin hastalık riskinin arttığını savunan Kılıçkaya, sorunun çözümü için BM'ye başvurduklarını açıkladı. Hürriyet'in haberine göre; BM'den ücretsiz prezervatif vermelerini istediklerini kaydeden Kılıçkaya, 'Ancak BM böyle bir çalışmaları olmadığı için talebimizi karşılayamadı' bilgisini verdi.

  'HALK SAĞLIĞINDAN ALABİLİRLER'

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise, Hürriyet'in, 'Ücretsiz prezervatif dağıtımı sürecek mi, seks işçileri ve diğer kesimlerin talepleri nasıl karşılanacak' sorusuna, aile hekimliklerine ücretsiz prezervatif gönderildiği, isteyen vatandaşların oradan alabilecekleri yanıtını verdiler. Bakanlık yetkilileri, isteyen derneklerin yine Halk Sağlığı Müdürlükleri'nden tutanak karşılığı toplu alım da yapabileceklerini belirttiler.

  'BU ÖLÜME TERK'

  Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek ise, bakanlığın yaklaşımının sorunu çözmediğini, seks işçilerinin sağlık kurumlarında zaman zaman kötü muamele ile karşılaştığını savundu. Ördek, 'Üç kere Halk Sağlığı Kurumu'na başvurduk, görüşemedik. Bizi muhatap almak istemiyorlar. Başvurularımıza, 'Biz sizinle görüşürsek ya da prezervatif dağıtırsak fuhuşu meşrulaştırmış oluruz' demek istiyorlar. Bu seks işçilerini ölüme terk etmek demek" görüşünü savundu.

  SAATTE 50 KADIN AIDS OLUYOR

  Resmi rakamlara göre, Türkiye'de 2013 yılının ilk 6 ayında 587 kişi HIV ile enfekte (bulaşma) oldu. Resmi rakamların dışında Türkiye'de toplamda 20 bin kişinin HIV ile yaşadığının tahmin edildiğini söyleyen BM UNAIDS Türkiye Sorumlusu Ela Aktürkoğlu, dünyada her saat 50 yeni genç kadının HIV ile enfekte olduğunu belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir