Euro
10.1835
0.73%
Dolar
8.3348
0.28%
Altın
500.44
0.3%
Borsa
1.462
0.53%
Bitcoin
378.142
-1.71%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C

  Türkiye'den Somali'ye gıda yardımı

  Türk Kızılayı ile AFAD'ın Somali için organize ettiği 11 bin tonluk insani yardım malzemesi Uluslararası Mogadişu Limanı'na ulaştı.
  • AA
  • 30.05.2016 - 07:17
  Türkiye'den Somali'ye gıda yardımı

  Türkiye den Somali ye gıda yardımı #1

  Haydarpaşa Limanı'ndan 8 Mayıs'ta ayrılan Kızılay ve AFAD'ın organize ettiği 11 tonluk gıda yardımını taşıyan geminin Uluslararası Mogadişu Limanı'nda Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ve Somalili yetkililer tarafından karşılandığı kaydedildi.

  Limanda basın mensuplarına konuşan Somali İçişleri Bakanı Abdurreşid Muhammed Hidek, "Türkiye'ye halkımıza sunduğu insani yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Kötü günlerimizde Türk halkı yanımızda yer aldı. Türkiye hala insani yardımlar konusunda çok önemli bir rol oynuyor." dedi.

  Yardımların ülkenin tüm bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını Somali hükümetinin temin edeceğini ifade eden Hidek, yardımların, ramazan ayıyla eş zamanlı ulaşmasının önemli olduğunu ve bu ayda halkın yaşadığı zorlukları hafifleteceğini kaydetti.

  Büyükelçi Bekar ise gelen yardımların içinde besin maddeleri, sağlık ve inşaat sektörü için araç-gereç bulunduğunu belirterek, bunların Türk hükümetinin Somali halkına sunmayı istediği yardımların bir bölümü olduğunu söyledi.

  Bekar, "Türk hükümeti ve halkı, bu ülkede tekrar yaşanan insani krizden kurtulunması için Somali toplumunun yanında olmayı sürdürüyor." diye konuştu.

  Somali hükümeti kısa bir süre önce uluslararası topluma ülkede yaşanan kuraklık ve seller nedeniyle yardım çağrısında bulunmuştu.

  Somali'nin özellikle kuzey bölgelerinde geçen yılın son aylarından beri aşırı kuraklık yaşanıyor. Bunun yanı sıra güney belgelerde ise seller nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir