Euro
10.0605
0.2%
Dolar
8.4828
0.1%
Altın
493.55
-0.09%
Borsa
1.414
0%
Bitcoin
331.472
3.63%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Türkiye'den Yemenlilere insani yardım

  Türkiye, olumsuz insani şartların bulunduğu Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine Cibuti'den deniz yoluyla yardım malzemesi ulaştırmayı planlıyor.
  • AA
  • 27.05.2015 - 20:34
  Türkiye'den Yemenlilere insani yardım

  yemen

  Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin dost ve kardeş Yemen’de meşru devlet otoritesinin bir an evvel tesisi suretiyle istikrar ve güvenliğin yeniden hakim kılınmasını arzu ettiği ve bu yöndeki çabaları desteklediği belirtildi.

  YEMENLİLERE İNSANİ YARDIM

  Açıklamada, ülkede şiddet ve kuvvete başvurmak suretiyle fiili kontrol elde eden güçlerin yol açtığı olumsuz insani şartların iyileştirilmesi ve mağdur durumda olan Yemenlilerin temel ihtiyaçlarına katkı sağlanması için meşru Yemen makamları ve ilgili Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla eşgüdüm içinde gerekli çalışmaların yapıldığı vurgulandı.

  GIDA AĞIRLI OLACAK

  Bu çerçevede, gıda ağırlıklı insani yardım operasyonunun ilk ayağını teşkil eden insani yardım malzemesinin Cibuti’deki Yemenli sığınmacılara geçen hafta içinde dağıtıldığı, 4 ton ağırlığındaki ilaç yardımının da THY uçağıyla dün Cibuti’ye sevk edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, şunlar belirtildi;

  "CİBUTİ'DEN DENİZ YOLUYLA YEMEN'E ULAŞACAK"

  "Önümüzdeki günlerde de mevcut çatışma ortamına rağmen her türlü imkan seferber edilerek Cibuti’den deniz yoluyla Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırılması planlanmaktadır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bu zor dönemde de Yemen’in yanında olmayı sürdürecektir. İnsani yardımlar alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, insani görev ve sorumluluklarının bilinciyle, dünyanın her neresinde olursa olsun muhtaç insanlara en hızlı ve en etkin şekilde insani yardım ulaştırabilmek için bütün kurum ve kuruluşlarıyla seferber olmaya devam etmektedir."

  Açıklamada, küresel düzeyde insani yardım sisteminin süratle etkin hale getirilmesi gerekliliğine de dikkati çekilerek "Türkiye bu doğrultuda Mayıs 2016’da evsahipliğini üstlendiği ve tarihte bir ilk olacak Dünya İnsani Zirvesi’nin önemli bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanmaktadır" ifadesi kullanıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir