Petrol
109.82
-1.89%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.008
-1.88%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Türkiye'nin en uzun isimli baba kızı

  Denizli’de yaşayan 38 yaşındaki Haşim Ahmet Abdulbaki Buğra Bahadır Nebioğulları ve kızının isimlerinin uzunluğu şaşırtıyor.
  • 13.07.2016 - 11:04
  Türkiye'nin en uzun isimli baba kızı

  Denizli’de yaşayan ve Türkiye’de en uzun isme sahip 38 yaşındaki Haşim Ahmet Abdulbaki Buğra Bahadır Nebioğulları, 10 yaşındaki kızına da 43 harften oluşan Türkiye’nin en uzun ismini koydu. İsmi 43 harften oluşan baba Haşim Ahmet Abdulbaki Buğra Bahadır Nebioğulları ve kızı Aybike Güliz Enzel Yağmur Eflinnisa Nebioğulları’nın isimlerini duyanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. İsimleri duyanlar ilk etapta inanmasa da, nüfus cüzdanına bakınca gerçeği öğreniyor. Kendisinin hala bankalarda ve resmi işlemlerde sıkıntı çektiğini aktaran Nebioğulları, kızının da en çok okulda sıkıntı yaşadığını söyledi.

  Türkiye nin en uzun isimli baba kızı #1

  "İSMİM MEMLEKET MESELESİ OLMUŞ"

  Denizli’nin Çameli ilçesi Kolak köyünden Haşim Ahmet Abdulbaki Buğra Bahadır Nebioğulları, "1977 yılındaki seçimlerde ben 40 günlük iken seçim olmuş. Babam muhtarlık seçimlerine girmiş ve kazanmış. Babamın arkadaşları tarafından muhtarlığı döneminde ismim konuluyor. İsmim memleket meselesiymiş gibi masaya yatırıyorlar, birkaç arkadaşı isim öneriyor, anlaşamayınca hepsini beraber koyuyor ve toplamda beş tane ismim oluyor. Böyle süregeliyor. Babamın ismi de İskender Zülkarneny’dir" dedi.

  Türkiye'nin en uzun isimli baba kızı VİDEO

  "UNUTULMAYAN TEK İSİM BENİM"

  Arkadaşları arasında kendisinin isminin unutulmadığını belirten Haşim Nebioğulları, "İlk ortaokul sıralarında arkadaşlarımla tanışırken orada herkes isimlerini söylerken, birisi Ahmet, birisi Veli, birisi Mehmet diyor, ben hepsini sayınca, önce inanmadılar sonra ’olmaz sen bizimle dalga geçiyorsun’ dediler. Ama nüfus cüzdanında yazıldığını görünce inandılar. Lisede arkadaşlarım ismimi kullanırken kolayını buldular ve kısaca ’HBB’ derlerdi. Kısaltırlardı, kimisi Haşim derdi, kimisi Ahmet derdi, kimisi Bahadır derdi ama okulda arkadaşlarım genelde Bahadır olarak tanırdı. Ama ismimin hepsini ezberlemişler. Ezberleyen var, hatta her yıl 1996 mezunları olarak yaptığımız lise mezunları yemek toplantımızda ülkenin çeşitli illerinden gelen arkadaşlar arasında ismi hiç unutulmayan ben varım. Herkes birbirini unutmuş ama tek unutulmayan ben varım, akıllarda yer etmiş benim ismim" diye konuştu.

  Türkiye nin en uzun isimli baba kızı #2

  "EN ÇOK RESMİ İŞLEMLERDE ZORLANIYORUM"

  En çok resmi işlerde zorlandığını aktaran Nebioğulları, "Eskiden aşırı derecede zorlanıyordum. Özellikle bankalarda işimiz olursa, havale falan geldiği zaman ismin hepsi yazmazsa parayı vermiyorlardı. Geri gönderiyorlardı, zorluk çıkartıyorlardı. Zaman zaman o zorlukları yaşıyorduk. Bir şekilde kendimizi ispat ediyorduk. Hala sorun yaşadığım bir banka var, sorunu çözemediler. Yani hala o sorun devam ediyor, inşallah çözerler" ifadelerini kullandı. İsmi ile ilgili genelde insanların kendileriyle dalga geçildiğini zannettiklerini aktaran Nebioğulları, "Çevrede ilk önce şaşırıyorlar tabi, çünkü insanlar hiç böylesini duymamış ve telaffuz edilmesi kolay olan isimler koymuşlar. Böyle hep bir, iki ve üç heceli isimler koymuşlar. Tabi bizim ismimizi duyunca vatandaşlar, ’ya nasıl oluyor öyle şey’, ’imkansız, olmaz’ gibisinden tepkiler veriyorlar. Tabi vatandaş kimliği görünce inanıyor" diye konuştu.

  "AİLEM İLK ÖNCE 36 TANE İSİM KOYMUŞ"

  İsminin ilginç bir hikayesinin olduğunu ve ilk olarak 36 tane ismi olduğunu aktaran dördüncü sınıf öğrencisi Aybike Güliz Enzel Yağmur Eflinnisa Nebioğulları, "Ben doğacağım zaman bütün sülaleyi toplamışlar, nasıl isim istiyorlar diye. Bizim sülale çok büyük bir aile olduğu için herkes farklı bir isim koymuş. 36 tane isim olmuş, bunu burada yazdırmaya çalışmışlar ama bilgisayar yazmadığı için, Ankara’ya göndermişler. Ancak Ankara’da da sadece 6 tane isim yazabilmişler" diye belirtti. İsmini ezberleyinceye kadar çok zorlandığını, 4,5 yaşına kadar babasına ismini sorduğunu belirten Nebioğulları, "İnsanlar ismimi ilk duyduklarında inanmadılar. ’Kimliğini getir falan’ dediler. Ama ben kimliği getirip gösterince ağızları açık kaldılar. Mesela ’inanmıyoruz, yalan söylüyorsun’, diyorlar, sonra kimliği kendileri görünce şaşırıyorlar" ifadelerini kaydetti.

  Türkiye nin en uzun isimli baba kızı #3

  "SINAVLARDA ZORLANIYORUM"

  Okulda ilk etaplarda zorlandığını belirten Nebioğulları, "Zorlanıyordum sınavlarda ismimi yazarken, sonra öğretmen alışınca bana bir tane isim yazmamı söyledi. Ben de Aybike yazıp, üç nokta koyuyordum, sonra soy ismimi yazıyordum" şeklinde konuştu.

  "İSMİMİ SEVİYORUM"

  Aslında ismini sevdiğini belirten Nebioğulları, "Hiç sorasım gelmedi. Sormak istemedim. Aslında ismimi seviyorum, ama bazıları dalga geçiyor. Mesela ’bike bike’ diyorlar, bisiklet anlamında. Bu benim de zoruma gidiyor. Ben de kızıyorum, o cansız bir varlık diye. Ama ben de öğretmene gidiyordum, şikayet ediyordum. Sonra öğretmen de cezasını veriyordu. En fazla Aybike ismimi kullanıyorlar. Arkadaşlarım ise bazıları önce soruyorlar, sonra bazıları Aybike, bazıları da Nisa diyorlar" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir