Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.332
-2.96%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Türkiye'nin yeni uçağı TC-TUR ile ilgili 2 bilinmeyen

  Türkiye'nin yeni uçağı TC-TUR ile ilgili bilinmeyen iki ayrıntı daha ortaya çıktı.
  • 09.09.2014 - 09:17
  Türkiye'nin yeni uçağı TC-TUR ile ilgili 2 bilinmeyen

  Türkiye nin yeni uçağı TC-TUR ile ilgili 2 bilinmeyen #1

  Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik, bugünkü köşesinde yeni uçakla ilgili elde ettiği iki yeni bilgiyi okurlarıyla paylaştı.

  İşte Vatan yazarı Murat Çelik'in edindiği bilgiler;

  Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ve - NATO zirvesine katılmak üzere - Galler’e yaptığı resmi ziyaretleri izlemek üzere önce Bakü, ardından Cardiff’teydik. Seyahati, Erdoğan ile birlikte yeni uçak TC-TUR ile yaptık.

  "UÇAK 3 BUÇUK YIL ÖNCE SİPARİŞ EDİLMİŞ"

  Teknik özellikleri ve iç dizaynı ile fazlasıyla medyatik olan yeni Airbus A330-200 hakkında iki bilinmeyenden ilki şu:
  Bugüne kadar medyada yer alan haberlerde, ‘yeni uçağın, 2 buçuk yıl önce sipariş edildiği‘ bilgisi yer alıyor. Oysa, öğrendiğime göre Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı görevini devralması ile eş zamanlı olarak teslim edilen yeni uçak, 2012 değil, 2011 yılının başında sipariş edilmiş. Yani Türkiye, bu uçağı 2 buçuk değil, 3 buçuk yıl önce sipariş etmiş. 2 buçuk yıl, yapılan anlaşmadaki teslim süresiymiş. Yani aslında 2013’ün ağustos ayında teslim edilmesi gereken uçak, bir yıl gecikme ile Ağustos 2014’te tamamlanıp teslim edilmiş. Bu bir yıllık gecikmenin sebebi, uçağın iç donanımını üstlenen firmanın siparişin verilmesinden bir süre sonra iflas etmesiymiş.

  GECİKMESE GÜL DE KULLANACAKTI

  Yetkililer, dünyada, bu tip VIP uçakların iç donanımını yapan birkaç firma olduğunu, Ankara’nın da bunlardan biri ile anlaştığını ancak böyle bir şanssızlık yaşandığını söylüyorlar. Airbus firması, uçağı zamanında uçurmuş ve kabin imalatı ile montajını yapacak olan firmaya teslim etmiş. Ancak kabinin dizaynını, yani uçağın içini tamamlaması gereken firmanın iflası, nihai teslimi bir yıl geciktirmiş. Bu da demek oluyor ki, bu beklenmeyen gelişme yaşanmasa, uçak, planlandığı şekilde 2013 ağustosunda Ankara’da olacak ve Cumhurbaşkanlığı’nın hizmetine girecekti. Bu durumda da, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresinin son bir yılında TC-TUR’u kullanabilecekti.

  YALNIZCA UÇAK HAVADAYKEN GÖZÜKECEK DİĞER AYRINTI İSE..

  Havada alttan fotoğrafı çekilecek TC-TUR ile ilgili ikinci özel bilgi de şöyle: Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, yakın zamanda özel bir hava fotoğrafı çekimi için hazırlık yapıyor. Gövdesinin bir yanında “Türkiye Cumhuriyeti”, diğer tarafında “Republic of Turkey” yazan uçağın altında dev bir ‘ay - yıldız’ yer alıyor. Uçak yerdeyken doğal olarak görülemeyen bu büyük ayrıntı, yakında uçak havadayken TC-TUR’dan daha alçak irtifada seyredecek başka bir uçaktan - alttan - fotoğraflanarak kamuoyu ile paylaşılacak. Gözünüzün önünde canlandırın... Masmavi gökyüzünde kanatlarını açmış süzülen, kırmızı - beyaz dev bir çelik kuş ve göğsünde Türk Bayrağı. Etkileyici bir fotoğraf karesi olacağına şüphe yok.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir