Euro
9.931
0.08%
Dolar
8.3566
0.1%
Altın
486.19
-0.11%
Borsa
1.4
0%
Bitcoin
321.772
-4.05%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Türkiye'ye gelen yabancı göçmenler için uyum rehberi

  Türkiye'ye gelen yabancı göçmenler için uyum rehberi

  Ülkemize gelen ve burada yaşayan yabancılar için “Türkiye'de yaşam rehberi” hazırlanıyor.
  • İHA
  • 05.08.2019 - 06:33

  Türkiye'deki yabancıların, ülkeye uyum sağlamaları açısından rehber olacak bir çalışma başlatıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rehber içerisinde, özellikle Türkiye'de gündelik hayatta dikkat edilecek başlıklar yer alacak. Türkiye'deki yazılı ve yazılı olmayan kurallar, bu çalışma içerisinde yabancılara anlatılacak.

  TOPLUMSAL HAYAT KURALLARI

  Rehberde; Türkiye'deki kültürle yaşama ve toplumsal hayat kuralları, Türk halkının örf ve geleneklerine yer verilecek. Yabancıların kendi durumlarına ilişkin bilgiler de olacak.

  Rehberde kayıt işlemlerini nasıl yaptıracakları ve bunların yasal statüleri anlatılacak. Seyahat, barınma, eğitim ve sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağı, yabancıların bir sıkıntı yaşamaları durumunda hangi kurumlara nasıl başvuracakları da rehberde özetlenecek.

  FARKLI DİLLERDE OLACAK

  Farklı dillerde hazırlanacak olan rehber, daha sonra Türkiye'de bulunan yabancılara dağıtılacak. Aynı zamanda dijital ortamda da paylaşılacak olan çalışma ile yabancıların,Türkiye'de daha uyumlu yaşamaları hedefleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir