Üç Fidan'ın avukatı anıldı

Üç Fidan'ın avukatı anıldı

Çelenk için İstanbul Barosu ve Nazım Hikmet Vakfı'nca anma programı düzenlendi.

Baronun Orhan Apaydın Salonu'ndaki etkinlikte konuşan Çelenk'in kızı Ferda Özyurda, anma programını organize eden baro ve vakfa teşekkür etti.

Babasının, işkenceyle mücadelenin, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün yılmaz savaşçısı olduğunu, sadece cübbesiyle değil kalemiyle de mücadele ettiğini anlatan Özyurda, ''Babamın yazılarını gazete ve kitaplarda okuyabilirsiniz. Babamı, düşüncelerini toplumla paylaşırken panellerde, toplantılarda, avukat olmasına rağmen kimi zaman sanık sandalyesinde de görebilirdiniz'' dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da Çelenk'in 1974'te DGM'lere karşı verdiği mücadeleyi unutmayacağını söyledi.

Bir avukatın meslek hayatında Çelenk'i örnek almasını isteyen Tanay, ''Nasıl bir avukat olmak gerekir? Deniz'lerin avukatı olmak gerekir. Halit abi gibi bir avukat olmak gerekir. Avukat sadece mahkemelere girip çıkan ve savunma yapan kişi değildir. Avukat, Halit abi gibi mücadelenin içinde olmalıdır'' ifadelerini kullandı.

BARO BAŞKANI KOCASAKAL

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da Çelenk'in kendilerine savunmayı öğrettiğini söyledi.

Çelenk'in, İstanbul Barosu'na verdiği bir dilekçede, baroya çok güvendiğini yazdığını kaydeden Kocasakal, ''Bu güven omuzlarımıza sorumluluk yüklemektedir. Andığımız Halit abi bize bir miras bıraktı. Biz bu mirasa sahip çıkacağız'' dedi.

Baro'nun Balyoz davasına avukat göndermemesi konusuna da değinen Kocasakal, bundan dolayı kendisi ve baro yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ve mahkemeye çağrıldıklarını söyledi. Kocasakal, ''Özel yetkili mahkemeler DGM'leri mumla aratıyor. Savunma diye bir şey kalmadı. Avukat, şekli bir unsur halini aldı. Özel yetkili savcı, avukata 'yerine otur' diyor, mahkeme heyeti ağzını açamıyor. 'Bu koşullarda savunma yapamayız' dedik ve cübbelerimizi bıraktık'' diye konuştu.

Anma programına, Halit Çelenk'in diğer kızı Serpil Güvenç ile Nazım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz de katıldı.