Euro
10.0506
-0.08%
Dolar
8.5357
0.12%
Altın
481.38
0.18%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
405.387
0.49%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Uçakta sigara içip taşkınlık yapan yolcuya para cezası

  Bir havayolu şirketinin İstanbul Sabiha Gökçen-Roma uçuşunda sigara içip taşkınlık yapan bir yolcuya 2 bin 324 TL ceza kesildi.
  • Haber Merkezi
  • 22.04.2016 - 20:54
  Uçakta sigara içip taşkınlık yapan yolcuya para cezası

  Uçakta sigara içip taşkınlık yapan yolcuya para cezası #1

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından verilen idari para cezaları bir süre önce yeniden belirlendi.

  Güncellenen yeni ceza miktarlarına göre; uçuş emniyetini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutmak, uçak haberleşmesine müdahale etmek ve benzeri ihlallerde bulunmanın cezası 11 bin 625 lira oldu.

  YOLCUYA 2 BİN 324 TL CEZA

  Yine uyarılara rağmen taşınabilir elektronik cihazları kullanmaya devam eden, uçak içerisinde sigara içen ve kural tanımayan yolculara ise bin 162 lira ceza kesiliyor. Habertürk'ün haberine göre; SHGM, Sabiha Gökçen- Roma uçuşunda uçakta sigara içen ve taşkınlık çıkaran yolcuya 2 bin 324 TL para cezası verdi. Yolcuyla ilgili detay ise verilmedi.

  CEZALAR NASIL KESİLİYOR

  SHGM tarafından verilen idari para cezalarına göre kural tanımaz yolcu yönetmelikte belirlenen ihlallerden birini uyarıya rağmen sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale ait tutanak, uçağın kaptanı ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile tespit ediliyor. Tutanakta ilgili kişinin adı soyadı, Türk vatandaşı ise kimlik numarası, tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor.

  Yabancı uyruklu yolcuların ise adı, soyadı ve pasaport numarası ile tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alıyor. Kural tanımaz yolcu hakkında tutanak tutulabilmesi için kendisine, eyleminin SHGM talimatlarına aykırı olduğu, sonlandırmaması halinde ilgili kişi hakkında bu yönetmeliğe göre belirtilen miktarda idari para cezası uygulanması için tutanak tutulacağı hakkında sözlü ikazın yapılması gerekiyor.

  İSPAT SORUMLULUĞU HAVAYOLUNDA

  Kural tanımaz yolcu hakkındaki tutanak ilgili havayolunun tutanakta imzası olan kendi personeli ile yapacağı inceleme ve mutabakat sonrasında kalite sistem yöneticisi ve sorumlu müdürün ortak imzası ile SHGM'ye gönderiliyor. SHGM gerektiğinde konu ile ilgili havayolundan ve ilgililerden ilave bilgi ve belge isteyebilecek. Kural tanımaz yolcu ile ilgili uygulanan cezalara itirazlarda ispat sorumluluğu ilgili havayoluna ait oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir