Petrol
111.41
0.65%
Euro
17.4664
0.98%
Dolar
16.3642
1.79%
Altın
973.83
0.79%
Borsa
2407
0.00%
Bitcoin
487.752
4.40%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi

  Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi

  Ukrayna'dan tahliye edilerek Elazığ'a getirilen Ahıska Türklerini Vali Ömer Toraman karşıladı.
  • 11.05.2022 - 00:08
  • Güncelleme : 11.05.2022 - 09:02

  Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle başlayan savaşta Herson kentinde mahsur kalan Ahıska Türklerinin güvenliğini sağlamak için tahliye işlemleri devam ediyor.

  Bu kapsamda 180 Ahıska Türkü, akşam saatlerinde uçakla Elazığ Havalimanı’na getirildi.

  Gül ve Türk bayraklarıyla karşılandılar

  Ahıska Türklerini Vali Ömer Toraman, Belediye Başkan Vekili Nazif Bilginoğlu, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen karşıladı.

  DHA'nın haberine göre, uçaktan inen misafirler gül ve Türk bayrakları ile karşılanırken, çoğu Ahıska Türkü gözyaşlarına hakim olamadı. Tahliye edilmelerinde emeği geçenlere teşekkür eden Ahıska Türkleri daha sonra Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi’ne götürüldü.

  Ukrayna’dan tahliye eden Ahıska Türkleri Elazığ’a getirildi VİDEO 

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #1

  "İlk uçağımız Elazığ'a indi"

  Türkiye’nin büyük bir diplomatik gayret ve başarısı sonucu ateş altında kalan Ahıska Türklerinin tahliyesinin gerçekleştiğini belirten Vali Toraman, "İlk uçağımız bugün Elazığ’a indi. Sevkiyatlar imkanlar nispetinde devam edecek. İnşallah bu soydaşlarımıza biz de burada ev sahipliği yapacağız. Ahıska Türkleri tarih boyunca çok zulüm görmüş bir Türk topluluğu. Stalin zulmüne maruz kalmış bir Türk topluluğu. Bu defa da böyle bir zorlukla karşılaştılar. İnşallah biz onların yanındayız her zaman, olmaya da devam edeceğiz. Burada artık kendi evlerindeler. Ortalık düzelinceye kadar inşallah kardeşliğimizin gereğini yerine getireceğiz." dedi.

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #2

  "Türkiye'de kendimizi güvende hissediyoruz"

  Ahıska Türkü Sara Esker, savaş bölgesinde çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve can güvenliklerinin olmadığını belirtti.

  Böyle bir durumdayken Türkiye'nin kendilerine sahip çıktığını aktaran Esker, "Allah herkesten razı olsun, gerçekten çok sevinçliyiz, Erdoğan abimizden, herkesten de Allah razı olsun. Türkiye'de kendimizi çok güvende hissediyoruz, hissedeceğiz de vatan sağ olsun." dedi.

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #3

  "Allah devletimizi her daim yaşatsın"

  67 yaşındaki Gül Batum ise 30 yıldır Ukrayna'da yaşadıklarını, savaştan dolayı yaşadıkları köyü terk etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

  Yaşadıkları köyde can güvenliklerinin olmadığını, hep korkuyla yaşadıklarını anlatan Batum, "Allah razı olsun, Allah sizlerin eksikliğini vermesin, devletimizin eksikliğini vermesini. Allah her daim devletimizi yaşatsın, böyle bayrağımızı öpe öpe yaşayalım. Yaşlıyım eğilebilsem Türkiye'nin toprağını öpecektim. Allah razı olsun hepinizden." diye konuştu.

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #4

  "Allah Türkiye devletinden razı olsun"

  Sırma Tahiroğlu (13) ise Ukrayna'da barış içerisinde yaşarken Rusya'nın açtığı savaş sonucu tüm hayatlarının altüst olduğunu belirterek, "Türkiye'ye geldik şimdi daha güvende hissediyoruz ama babam orada kaldı, onun için çok üzülüyoruz, inşallah o da buraya gelir. Allah razı olsun Türkiye devletinden, iyi ki buraya getirdiler, eğer orada olsaydık bize kötü bir şey olabilirdi. Recep Tayyip Erdoğan'dan da Allah razı olsun, bizi buraya getirdiler." ifadelerini kullandı.

  Osman Alioğlu da Türkiye'nin her zaman için mazlumların yanında olduğunu belirtti, ilgilerinden dolayı yetkililere teşekkür etti.

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #5

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #6

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #7

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #8

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #9

  Ukrayna dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ’a getirildi #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir