Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
444.451
0.37%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Ulubatlı Hasan köyünde anıldı

  İstanbul surlarına ilk sancağı diken Ulubatlı Hasan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde kendi adını taşıyan köyde anıldı.
  • İHA
  • 30.05.2016 - 06:23
  Ulubatlı Hasan köyünde anıldı

  Uluabat köyünde düzenlenen törenlere Vali Münir Karaloğlu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, mülki idarenin diğer temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

  Uluabat Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan program mehter takımının mehter marşlarını seslendirmesi, protokol konuşmaları ve yağlı güreşlerle devam etti. Uluabatlı Hasan’ın fetih mücadelesinin canlandırılmasının da izleyenlerin gözlerinin yaşarttı.

  Farklı kategorilerde yapılan güreş müsabakalarına yüzlerce güreşçi katıldı. Pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği tören oldukça renkli görüntülere sahne olurken, törene katılan farklı şehirlerden binlerce izleyici gösterileri soluksuz izledi.

  Program açılışında konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, "Bugün yurdumuzun çeşitli vilayetlerinde İstanbul’un Fethi kutlanıyor. Peygamber Efendimizin hitabına mazhar olan o güzel ordu, o güzel kumandan rahmetle anılıyor. Biz de bu vesileyle din, vatan, bayrak uğruna şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Uluabatlı Hasan etkinliklerini şanına yaraşır bir biçimde gerçekleştireceğiz. Bütün Karacabey’e kalkınmada destek vereceğimiz gibi Uluabat’a da Uluabatlı Hasan noktasında yaklaştık. Biz özellikleriyle güzellikleriyle beraber tüm yerleşim yerlerimize dokunmak istiyoruz. Eskikaraağaç’ta da Leylek köyü olması sebebiyle önümüzdeki hafta leylek festivali gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

  "GÜREŞ, BİNİCİLİK VE OKÇULUK GENÇLERİMİZİ İDMANLI TUTUYOR"

  Program hakkında açıklamalarda ve övgülerde bulunan Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında, "Bugün önemli bir gün, İstanbul’un Fethi’nin 563. yılını kutluyoruz. İstanbul’un Fethi denilince akla ilk gelen kahramanlardan birisi de Uluabat köyümüzden, Karacabey’imizden, Ulu Şehir Bursa’mızdan, Hasan’ımız, Uluabatlı Hasan’ımızdır. İşte Karacabey Belediye Başkanımız da hem Uluabatlı Hasan’ı anmak hem de milli sporumuz olan yağlı güreşe katkı vermek için iki senedir güzel etkinlikler yapıyor. Biz geçen sene de bakanlarımızla bu er meydanındaydık. Sporcularımızın başarılarını kutlayıp Uluabatlı Hasan’ı anmıştık. Hamdolsun bu sene de bu etkinliklere katılmak nasip oldu. Başkanımızı tebrik ediyorum, hem bir vefa borcu olarak Uluabatlı Hasan’ı anmanız hem de milli sporumuz olan milli güreşe vermiş olduğunuz destekten dolayı. Okçuluk, at binmek, güreş tesadüf değildir. Her birisi milletimizi, gençliğimizi; cenge, savaşa hazır tutmak için, onları antremanlı ve idmanlı kılmak için yapılan sporlardır. İşte bugün er meydanıyla, pehlivanıyla, cazgırıyla, yağcısıyla güreş geleneğimizi, gelecek nesillere aktarıyoruz. Umuyoruz bu etkinlik geleneksel bir hal alır. Burada yaşayan, buradan geçen insanlar, ’Burada Mayıs ayının sonunda Uluabatlı Hasan anılıyor’ diyerek burayı ziyaret eder" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir