Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.076
-1.27%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Uludağ'da kaybolan dağcılar kurtarıldı

  Uludağ'a hafta sonu tatili için gelen ve dün gece kaybolan 5 kişi, yaklaşık 24 saat sonra kurtarıldı.
  • 25.08.2014 - 01:09
  Uludağ'da kaybolan dağcılar kurtarıldı

  Uludağ da kaybolan dağcılar kurtarıldı #1

  Ekiplerin yoğun çalışması sonucu, Bakacak mevkisi yakınlarında yaklaşık 50 metrelik uçurumun bulunduğu vadide mahsur kalan sağlık görevlileri, bulundukları yerden yaklaşık 17 saatlik çalışma sonucu çıkarıldı. İlk kontrolleri yapılan 5 kişi, dinlenmek üzere jandarma karakoluna götürüldü.

  Dün gece saatlerinde kaybolan Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli odyolog Levent Çetinçelik, erkek hemşireler Süleyman Çelik, Mehmet Kaçar, Hüseyin Üstündağ ve Muhammed Cavit Doğru ile sabah saatlerinde Jandarma ekipleri irtibat kurdu. Bu saatten itibaren devam eden çalışmalar sonucu, çok sayıda uçurumun bulunduğu araziden tek ekip gibi çalışan Jandarma Arama Kurtarma (JAK), UMKE, AFAD ve Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekiplerinin, ip ile hat açması sonucu kurtarılan 5 kişinin, yorgun oldukları gözlendi.

  DÜŞME KORKUSUYLA PANİKLEDİLER

  Bakacak mevkisinden dün akşam Bursa'ya inmeye çalışan biri diyaliz hastası 5 kişinin sarp bir bölgede mahsur kaldıklarını söyleyen Arama Kurtarma Derneği (AKUT) görevlisi Sercan Demirbaş, "Bu bölgede düşme tehlikesi yaşayarak panik yaptıkları için o bölgede mahsur kalmışlar. Ekibe sabah saatlerinde ilk olarak jandarma ulaştı. Malzeme eksikliği yaşandığı için AFAD ekipleri de kurtarma çalışmalarına katıldı. AFAD ekipleri istasyon kurarak kontrollü bir şekilde çalışma yaptığı için operasyon çok uzun sürdü" şeklinde konuştu.

  Kaybolan vatandaşları sarp kayalıktan kurtardıktan sonra patikalardan yolu bularak Bakacak mevkisine getirdiklerini ifade eden Demirbaş, "​Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Nilüfer Arama Kurtarma (NAK), AKUT ve Jandarma olarak burada ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Arkadaşların sağlık kontrolleri yapıldı ve şu an sağlık durumları iyi" ifadelerini kullandı.

  Ekipler tarafından kurtarılan vatandaşlar da, gazetecilere, zorlu bir çalışmanın ardından kendilerini kurtaran ekibe teşekkür ettiklerini belirtti.

  Kurtarılan sağlık görevlileri, Uludağ Jandarma Komutanlığı'nda dinlendikten sonra ailelerine teslim edildi.

  Uludağ'da kaybolan dağcılar kurtarıldı İZLE


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir