Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.253
2.46%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Üniversitede şarap tadım tartışması istifa getirdi

  Trabzon’da özel üniversitede bir grup öğrenciye zorla şarap tattırılmak istendiğini iddiasıyla başlayan tartışma ortalığı karıştırdı.
  • 09.04.2016 - 08:21
  Üniversitede şarap tadım tartışması istifa getirdi

  Üniversitede şarap tadım tartışması istifa getirdi #1

  Olay, özel bir üniversitede Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde iddiaya göre geçen 8 Mart günü meydana geldi. ’Alkollü ve Alkolsüz İçecekler’ dersinde kendilerine zorla şarap tattırılmak istendiğini ancak karşı çıkmaları üzerine de dersten atıldıklarını iddia eden bir grup öğrenci, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un, "Alkol bir ilimdir. Dini, vicdani kararlarınız beni ilgilendirmez. Tatmak zorundasınız" dediğini ileri sürdü.

  ÖĞRETMEN İSTİFA ETTİ

  Aynı öğrenciler, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un türbanlı öğrencilere karşı da tavır takındığını iddia etti. Bu gelişme sonrasında okul yönetimine şikƒayette bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyleyen öğrenciler, bu kez avukatlarıyla birlikte savcılığa giderek ’din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarına saldırıldığı’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Olayın adliyeye yansımasının ardından üniversite yönetimi de soruşturma başlatınca, Yrd. Doç. Dr. Sungur da görevinden istifa etti.

  Yrd. Doç.Dr. Sungur’un istifası sonrasında bölüm öğrencilerinden bir başka grup bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde konuyla ilgili açıklamada bulundu. Olayla ilgili konuşan öğrencilerden Akın Bektaş, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un zorla içki içirmesi diye bir olay olmadığını belirterek şunları söyledi:

  "BU DERSİ KENDİLERİ SEÇTİ"

  "Bu ders YÖK tarafından verilmiş zorunlu bir derstir. Dersin adı, ‘Alkollü ve alkolsüz içecekler.’ Bu dersi arkadaşlar kendileri seçti. Dersi alacaklarından hepsinin haberi vardı. Hocamız bu derste bizi her zaman özgür bırakmıştır. ‘İsteyen istediği gibi yapsın’ der. ‘İç, içmiyorsan çık’ gibi bir söylem kesinlikle olmamıştır. Burada bir tadım yapma ortamı vardır. Ama bu tadımı yapmayanlara dersten çıkabilecekleri yönünde bir öneri olmuştur. Ayrıca türbanlı öğrencilere ayrımcılık yaptığı iddiası da kesinlikle doğru değildir. İddiaları ortaya atan öğrenci grubu haricinde tüm üniversite ve bizler Başak Sungur’un arkasındayız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir