Petrol
84.5
-0.62%
Euro
17.7684
-0.42%
Dolar
18.4421
0.15%
Altın
970.09
-0.31%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
350.182
-0.63%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Urfa'da Suriye için büyük hazırlık

  Sınırı geçip Türkiye'ye gelebilecek Suriyeliler için Ceylanpınar'da 20 bin kişilik kamp hazırlanıyor.
  • 13.03.2012 - 14:06
  Urfa'da Suriye için büyük hazırlık

  Urfa da Suriye için büyük hazırlık #1

  Suriye'de yaşanan iç karışıklık nedeniyle sınırı geçerek Türkiye'ye gelebilecek Suriyelilerin barınması için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, 20 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmalara başlandı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, Suriye'de geçen yıldan bu yana evini terk etmek zorunda kalan insan sayısı 230 bin.

  KAMP İÇİN ALT YAPI HAZIRLIĞINA BAŞLANDI

  İç karışıklığın devam ettiği ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler Hatay'da kurulan çadır kentlerde kalmayı sürdürürken, Kilis'te kurulması planlanan konteyner kentin ardından Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde de 20 bin kişilik kamp kurulması için hazırlıklara başlandı.

  Ceylanpınar'da bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisine kurulacak olan kamp için altyapı çalışmalarına başlandığı öğrenildi.

  Suriye ile en uzun sınır hattına sahip olan Şanlıurfa'da kurulacak kampın niteliği ve özelliklerine ilişkin bilgiler gizli tutulurken, kampın kurulacağı TİGEM arazisine ziyaretçi giriş ve çıkışının da yasaklandığı kaydedildi.

  SURİYE'NİN DOSTLARI 2 NİSAN'DA TÜRKİYE'DE

  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Suriyeliler için TİGEM arazisine kamp kurulmasına ilişkin hazırlıkları doğrulayıp, detaylarına ilişkin açıklama yapmadı.

  TİGEM'in Suriye sınırındaki Ceylanpınar İşletmesi 1 milyon 761 bin 261 dekarlık arazisiyle Türkiye'nin en büyüğü olmanın yanı sıra dünyanın da en büyük tarım işletmeleri arasında gösteriliyor. 984 bin 399 dekarlık bölümünün ekim alanı olarak kullanıldığı arazide, göçerler olarak adlandırılan binlerce kişi kurdukları küme evlerde yaşamlarını hayvancılık yaparak sürdürüyor

  230 BİN KİŞİ EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

  AA'nın bildirdiğine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMYK), Suriye'deki şiddet nedeniyle geçen yıldan bu yana 230 bin kişinin evlerinden ayrıldığını bildirdi.

  BMYK'nin Suriye koordinatörü Panos Mumtzis, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Kızılayı'na göre, en az 200 bin Suriyelinin ülkelerinde evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

  Mumtzis, 30 bin Suriyelinin de, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e kaçtığını, "hergün yüzlerce kişinin sınırdan komşu ülkelere girdiğini" belirterek, Suriye'de yaşayan çoğu Iraklı 110 bin mültecinin, temel gıdaların fiyatlarının artması nedeniyle büyük sıkıntı çektikleri bilgisini verdiğini kaydetti.

  Panos Mumtzis, Suriye'de, Suriye poundunun değerinin düşmesi nedeniyle, ithal edilen malların fiyatlarının "fırladığına" dikkati çekti.


  Görüş Bildir