Petrol
96.35
-0.31%
Euro
18.3
0.01%
Dolar
17.8903
-0.33%
Altın
1.035
0.39%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
416.441
-3.16%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Uzaktan kumandalı akaryakıt kaçakçılığı

  Ankara'da bir akaryakıt istasyonunda uzaktan kumandalı bir düzenek ele geçirildi.
  • 12.10.2011 - 17:59
  Uzaktan kumandalı akaryakıt kaçakçılığı

  Uzaktan kumandalı akaryakıt kaçakçılığı #1

  Ankara'da bir akaryakıt istasyonuna düzenlenen operasyonda gizli akaryakıt tankında 35 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

  ŞÜPHELİ TANKER TAKİBE ALINDI

  İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda; Gölbaşı ilçesi Ankara-Konya yolunda faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonunda "Kaçak Akaryakıt" satışı yapılmak suretiyle haksız kazanç elde edildiği bilgisine ulaşıldı.

  Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin akaryakıt kaçakçılarına yönelik gerçekleştirdiği çalışmada, bir akaryakıt istasyonuna kaçak mazot taşıdığı değerlendirilen bir tanker fiziki takibe alındı. Bahse konu tankerin akaryakıt istasyonuna girmesiyle birlikte adli makamlardan alınan talimatın ardından operasyon gerçekleştirildi.

  ELEKTRONİK DÜZENEK BULUNDU

  Yapılan kontrolde takip edilen tankerde bulunan akaryakıta ilişkin irsaliye ve fatura belgeleri işletme yetkilisi tarafından ibraz edilemedi. Söz konusu akaryakıtın menşeinin belirlenmesi, varsa kaçak akaryakıt düzeneğinin tespiti amacıyla olay mahalline EPDK denetçileri çağrılarak ortak bir çalışma başlatıldı.

  Yapılan çalışmalar neticesinde istasyonda bulunan 1 numaralı yakıt pompasından alınan numunenin geçerli, 2 numaralı yakıt pompasından alınan numunenin ise geçersiz sonuç vermesi üzerine istasyonda gizli yer altı akaryakıt tankı olabileceği değerlendirilerek akaryakıt istasyonunda kazı çalışmaları başlatıldı. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında 2 adet uzaktan kumandalı elektronik düzenek ile 1-2 ve 7-8 nolu pompaların üst iç kısmına gizlenmiş vaziyette kapalı devre uzaktan kumanda sistemi ve içerisinde 35 bin litre kaçak akaryakıt bulunan gizli bir akaryakıt tankı ortaya çıkartıldı.

  İstasyonda ele geçirilen kaçak akaryakıt İl Özel İdare Müdürlüğü'ne teslim edildi. Kazı çalışması sonucu tespit edilen elektronik düzenek ve uzaktan kumanda sistemine jandarma tarafından el konularak, işyeri yetkilisi K.B. "5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa Muhalefet" suçundan hakkında yasal işlem yapılmak üzere gözaltına alındı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir