Euro
14.3948
-0.51%
Dolar
12.7363
-0.62%
Altın
731.5
-0.48%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
731.566
0.45%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Vali Coş: Paralel yapıyla mücadele edeceğiz

  Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş paralel yapı ile mücadele edeceğini söyledi.
  • 12.09.2014 - 18:03
  Vali Coş: Paralel yapıyla mücadele edeceğiz

  Vali Coş: Paralel yapıyla mücadele edeceğiz #1

  Basın toplantısı düzenleyen Vali Hüseyin Avni Coş, göreve başladığından sonra yaptığı bu ilk basın toplantısına Cihan Haber Ajansı'nın çağrılmamasıyla ilgili 'kasti yaklaşım olmadığını' söyledi.

  "HAKİMİYETİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

  Vali Coş, "Sakarya’mızda da böyle bir anlayışı, zihniyeti ortaya koymak isteyen kim olsa olsun, mücadele edeceğiz. Valinin görevlerinden bir tanesi kanun ve nizam hakimiyetini sağlamak. Dolayısıyla hakimiyetini sağlayacağız" diye konuştu.

  "KENDİLERİNE BİLGİ VERİRİZ"

  Vali Coş, şunları söyledi;

  "Bizim verdiğimiz bir toplantıya davet edilmiş mi edilmemiş mi tam bilmiyorum ama edilmediyse de bunda bir kasıt aramak, burada basın özgürlüğüne darbe anlamı çıkarmaya çalışmak biraz fazla abartılı bir yaklaşım olur. Dolayısıyla neticede bir davettir, siz de bazen düğününüzde en sevdiğiniz yakınlarınızı bile unutabiliyorsunuz. Söz konuşu basın kuruluşuyla ilgili arkadaşlarımızla da konuşuruz bakarız değerlendirmeyi yaparız. Ancak bir kasti yaklaşımın olmadığını bilmenizi istiyoruz. Muhakkak ki bize başvuran Cihan Haber Ajansı da dahil herkesin görevini iyi bir şekilde yapabilmesi için imkan sağlarız. Kendilerine bilgi veririz."

  "ELİNDEKİ KAMERAYI MAKİNALI TÜFEK GİBİ KULLANANLAR.."

  Vali Hüseyin Avni Coş, basın kuruluşlarının da basın meslek ilkelerine uygun çalışması gerektiğini söyledi. Coş, "Bir takım siyasi mülahazalarla elindeki kamerayı makineli tüfek gibi kullanmaya kalkışan bir zihniyeti de hiç bir zaman tasvip etmemiz, tasdik etmemiz de beklenemez. Bütün bu kameralar, basının kamuoyunun bilgi edinmesi içindir" dedi.

  Vali Coş: Paralel yapıyla mücadele edeceğiz #2

  "PARALEL YAPIYLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

  "Devletin işleyişine müdahale etmelerine ve paralel devlet diye nitelendirilen devletin bilinen ,işleyişini aksatmaya çalışmalarını kabul etmek ve bunu hoş görmek, bunun sonuçlarını makul görmek asla mümkün değildir. Çok kez sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri gibi ve bu konu Milli Güvenlik Kurulu'nda da görüşüldü ve karara bağlandı. Elbette bütün devlet birimlerinin, devlete zarar veren, milli menfaatlere zarar veren her türlü oluşuma karşı fevkalade dikkatli olmaları, bunların zarar vereceği tertip ve tuzaklara karşı uyanık olmaları ve üzerine düşeni yapmaları gerekiyor. Devlet görevlileri de görevleri bellidir. Neyi nasıl yapacakları bellidir. Onun dışında başka şahıslardan odaklardan emir almaları, resmi görevlileri hoş karşılamak mümkün değil.

  "HER TÜRLÜ ŞEYE KARŞI DİKKATLİYİZ"

  Zaten bu paralel dediğimiz şey orada ortaya çıkıyor. Bu tür oluşumlarla, Sakarya’mızda da böyle bir anlayışı zihniyeti ortaya koymak isteyen kim olsa olsun mücadele edeceğiz. Valinin görevlerinden bir tanesi kanun ve nizam hakimiyetini sağlamak. Dolayısıyla hakimiyetini sağlayacağız. Ahmet'in, Mehmet'in hakimiyeti değil hukukun üstünlüğü sağlanacak. Milli iradenin seçtiği kişilerin dışında başka şahısların yetki kullanmaya kalkışmaları, devleti yönetmeye kalkışmalarını kabul etmek, benimsemek, hoş görmek hiç bir zaman mümkün değil. Bunların oraya koyacakları her türlü fitne, fesat her türlü şeye karşı dikkatli olacağız. Bunların başarıya ulaşmaması için bütün vatandaşlarımızla birlikte hukukun bizlere tanıdığı bütün imkanları kullanacağız."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir