Petrol
94.31
-0.83%
Euro
18.209
-0.25%
Dolar
17.9653
0.04%
Altın
1.025
-0.21%
Borsa
2883
0.90%
Bitcoin
435.601
-0.26%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Van'da kaptılacak karakol için veda yemeği - izle

  Van'ın Gevaş ilçesinin Koçak köyünde bulunan Jandarma Karakolu, terör olayları bitme noktasına gelince kapatılıyor.
  • 05.07.2013 - 10:16
  Van'da kaptılacak karakol için veda yemeği - izle

  Van da kaptılacak karakol için veda yemeği - izle #1

  Gevaş'a 20 kilometre uzaklıktaki Koçak köyüne 1997 yılında kurulan Jandarma Karakolu, asayiş ve terör olaylarının bitme noktasına gelmesiyle 16 yıl sonra kapatılıyor. Karakolun kapatılma kararının alınması üzerine Koçak ve çevre köylerde yaşayan vatandaşlar hem üzüldü hem sevindi. Köylülerin organizesiyle Koçak Jandarma Karakolu personeline veda yemeği verildi. Veda yemeğine Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Mürşit Kuyumcu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ersin Özer, köylüler ve muhtarları katıldı.

  Van'da kaptılacak karakol için veda yemeği - izle

  Jandarma Karakolu'nun kapanmasına hem üzüldüklerini hem de sevindiklerini belirten Koçak köyü muhtarı Mehmet Arif Bayram, 1993 yılında PKK'lıların yaptığı baskında 1 öğretmen, 1 korucu ve 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek şöyle dedi:

  "Biz bu olaydan sonra müracaat ederek karakol istedik. Karakol 1997 yılında köyümüze kuruldu. O tarihten bu yana köyümüzde kayda değer bir terör ve asayiş olayı yaşanmadı. Şimdi karakolumuz kapanıyor. Umuyoruz bu barış süreci de böyle devam eder ve bir daha köyümüzde karakol ihtiyacı olmaz. Olay olmadığı için karakolun buradan taşınması bizi mutlu ediyor. Ancak burada hem rütbeliler hem de askerlerle bir aile olmuştuk. Bundan dolayı da köylüler olarak üzgünüz."

  Van da kaptılacak karakol için veda yemeği - izle #2

  HÜZÜNLÜ VEDALAŞMA

  15 gün içinde boşaltılacak karakolda askerler son nöbetlerini tutarken, nöbet kulübelerinin önünde hatıra pozları verdiler. Veda yemeği sonrası asker ve köylüler vedalaştı. Tek sıraya giren askerler köy muhtarları, köylüler ve çocuklarla el sıkışıp kucaklaşarak ayrıldı. Duygulu anların yaşandığı vedalaşmada köylüler, askerlerin istedikleri zaman köylerini ziyaret edebileceklerini ve kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir