Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.697
-0.65%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Van'da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor

  Kış mevsiminin çetin geçtiği yerlerden Bahçesaray'da nisan ayına rağmen karayolları ekipleri karla mücadele çalışması yürütüyor.
  • Ajanslar
  • 19.04.2016 - 12:22
  Van'da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor

  Hava sıcaklığındaki artışla ülkenin birçok yerinde yazdan kalma günler yaşanırken, Van'da kardan kapanan yolların ulaşıma açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

  Van da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor #1

  KAR KALINLIĞI 5 METREYİ BULUYOR

  Van-Bahçesaray karayolundaki 2 bin 984 rakımlı Karapet Geçidi'nin çift şeritli yolunun bir bölümünde kış mevsimi boyunca biriken kar kütleleri, iş makineleri tarafından temizleniyor. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünün karla mücadele ekipleri, çığ tehlikesinin yaşandığı yolda, yüksekliği bazı kesimlerde 5 metreyi bulan kar kütlelerinin temizlenmesi ve yolun ulaşıma açılması için gayret gösteriyor.

  Van da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor #2

  Karla mücadele ekibindeki kepçe operatörü Mutalip Alataş, AA muhabirine, Van-Bahçesaray karayolunun henüz tümüyle açılmadığını, kış mevsimi boyunca kapalı kalan yolda metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştuğunu anlattı.

  ÇIĞ TEHLİKESİ YAŞANIYOR

  Baharla birlikte ulaşımın rahat sağlanması için diğer şeritte biriken metrelerce karı temizlemeye çalıştıklarını, bazen çığ tehlikesi atlattıklarını ifade eden Alataş, şöyle dedi:

  "Batı illerinde bu mevsimde artık herkes denize girerken bizler bu ayın sonuna kadar çığlarla mücadele ediyoruz. Nisan ayında metrelerce yükseklikteki karları temizlemeye çalışıyoruz. Bölgede bu mevsim düşmesini beklediğimiz 4 çığ daha var. Geçen gün bir çığ geldi ve yolu açmak için uzun süre çalıştık. bugün de yolumuzun genişletilmesi için çalışma yürütüyoruz. 38 yıldır Van-Bahçesaray yolundayız. Eskiden Temmuz ayına kadar yolun kapalı olduğu durumlar olurdu ama şimdi en fazla 4 gün kapalı kalabiliyor. Burada her an çığ tehlikesi altındayız. Geçen gün iş makinem çığın altında kaldı ve vatandaşların yarımıyla çıkarabildik. Özellikle havanın ısındığı öğle saatlerinde çığlar çok düşüyor."

  Van da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor #3

  MİLLET DENİZE GİRİYOR BİZ KARLA MÜCADELE EDİYORUZ

  Sürücü Tahsin Dumrul da Bahçesaray yolunda yaz ve kış sürekli kar bulunduğunu anlatarak, "Burada zorlu bir çalışma yürütülüyor. Şuan nisan ayındayız ve başka illerde millet denize girip piknik yaparken biz tepede karla mücadele çalışması yürütüyoruz. Yol kenarında 5 metreye kadar kar yüksekliği var. Bahçesaraylılar olarak sürekli bu eziyeti çekiyoruz. Bazen saatlerce yolda mahsur kalıyoruz." dedi.

  Van da kar kalınlığı 5 metreyi buluyor #4

  Minibüs sürücüsü Derviş Leymun, çığın düştüğü bölgelere kar tünellerinin yapılması gerektiğini ifade etti.

  Leymun, "Millet denizde yüzerken biz karla mücadele ediyoruz. Yollar artık eskisi gibi kapanmıyor. En fazla bir hafta kapalı kalıyor ardından hemen açılıyor. Kar tünelleri kuruldu ama bir faydası olmadı. Bizler kar tünellerinin özellikle çığın düştü bölgeye yapılmasını talep ediyoruz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir