Van'da sağlık çalışanlarına saldırı

Van'da sağlık çalışanlarına saldırı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi'nde ikamet eden 80 yaşındaki İ.T. için 112 Acil Servisi'nden ambulans istendiği, adrese giden ambulans ekibinin hasta yakınları tarafından darp edildiği bildirildi.

Ambulansın geç geldiğini, bu nedenle hastanın hayatını kaybettiğini ileri süren grup tarafından personelin saldırıya uğradığı belirtilen açkılamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hacıbekir Mahallesi'nde 80 yaşındaki bir hastamız için ambulans istendi ve en yakın istasyonumuz olay mahalline yönlendirildi. Olay yerine giden ekimize hasta yakınları neden geç geldiğini sorarak sözlü hakarette bulundu ve ekibimizi darp etti. Durum ambulans şoförü M.H. tarafından komuta kontrol merkezine bildirildi.

Saldırıda bulunan grubun, 'ambulansı da yakacağız' demesi üzerine ambulans şoförü aracı güvenli bir yere götürmüş, arkadaşlarını almaya geldiğinde de acil tıp teknisyenleri C.T. ve D.S.yi darp edilmiş olarak bulmuş. Bunun üzerine olay yerine emniyet ekipleri yönlendirildi."

Açıklamada, trafik kazasına giden sağlık ekibinin ise yaralı tarafından darp edildiği, özel bir hastaneye götürülen saldırganın daha sonra hastaneden kaçtığı bilgisinin alındığı bildirildi.

Seyir halindeyken yaralının saldırısına uğrayan acil tıp teknisyeni Z.N.K. ile acil bakım teknikeri E.Ç.nin olaydan sonra Van Bölge ve Eğitim Araştırma Hastanesi'ne giderek tedavi oldukları vurgulandı.

Hastanede sağlık ekiplerini ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi alan Sağlık Müdürü Dr. Yakup İmren, saldırganlar hakkında yasal işlem başlatacaklarını ve olayı kınadığını belirtti.