Petrol
83.44
0.83%
Euro
17.8167
0.47%
Dolar
18.465
-0.05%
Altın
968.43
0.56%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
364.342
4.07%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Van'da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı

  Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nde ortaya çıkarılan yapılarda depremden korumak için özel önlemler alındığı belirlendi.
  • DHA
  • 27.10.2020 - 10:13
  Van'da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı

  Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunan ve 2 bin 750 yıla önce Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nin bazı bölümleri günümüze kadar gelmeyi başardı.

  Tarihi alanda Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında da ortaya çıkarılan yapılarda Urartuların depremden korunmak için özel önlemler aldığı görüldü.

  2 BİN 750 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN İLK GÜNKÜ GİBİ

  Kazı Başkanı Prof. Dr. Çavuşoğlu, Urartuların kayalık zemine yaptığı kalenin dış duvarların büyük kısmının traverten taşlardan inşa edildiğini belirterek, yaklaşık 2 bin 750 yıl geçmesine rağmen duvarların hala ilk günkü gibi kaldığını söyledi.

  Büyük depremlerin yaşandığı bölgede kalenin taşlarında herhangi bir oynamanın olmadığını anlatan Çavuşoğlu, Urartuların en önemli özelliklerinden birinin ise yapıları özellikle kayalık alanlara inşa etmeleri olduğunu söyledi.

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #1

  “27 BÜYÜK DEPREME RAĞMEN HALA AYAKTA DURUYOR”

  Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bölgede her yüzyılda bir büyük ve yıkıcı depremin meydana geldiğini belirterek, "Bu depremlerin neticesinde Urartu’nun özellikle hem surlarında hem mimari yapılarında kalıntıları bize depreme dayanaklı olduğunu gösteriyor. Kalenin bir ucundan diğer ucuna baktığınız zaman aynı düzlüğü görebiliyoruz ve milimetrik olarak halen düzgün durmasını inşaat tekniklerine bağlamak gerekiyor. O günkü inşaat tekniklerinin en üst seviyesini kullanmışlar. O dönemden şu ana kadar en az 27 çok büyük deprem geçirmiş olan Van’da halen ilk yapıldıkları gibi akçe geçirmez bir şekilde ayakta duruyorlar." dedi.

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #2

  “URARTULAR MALZEME ÇALMADI”

  Van'da yakın zamanda yaşanan iki depremde birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini anlatan Prof. Dr. Çavuşoğlu, "O depremler bize dayanıksız evler inşa ettirdiğimizi gösterdi. Bir diğer önemli özellik biz düz alanlarda ovalarda inşaatlar yaptık, malzemeyi çaldık. Ama Urartular öyle yapmadı. Özellikle ana kaya üzerine yapılan binalarda belli seviyeye kadar taş temel yapmışlar. Üzerine kerpiç ile devam etmişler. Kerpici bir iki kat kaldırmıyor, aralara da mutlaka ahşap atıllar ve kirişlerle bu bağlamayı yapıyorlar." diye konuştu.

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #3

  TOKİ TEKNİĞİNİ KULLANDILAR

  Çavuştepe Kalesi'nin bir deprem sonucu yıkılmadığını ve bir düşman istilası sonrası yıkıldığını belirten Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

  "Urartuların şöyle bir özelliği var. Biz şimdi 23 Ekim 2011 yılındaki depremden sonra TOKİ'nin yapmış olduğu inşaatlara baktığımız zaman hepsini ana kayaların üzerine inşa ettik. Ama bunu 2 bin 750 yıl önce Urartular yapmış. Şehri kurmadan önce kanalizasyon sistemini en başta yapıyor. Daha doğrusu altyapı sistemini tamamlıyor ve ardından üstyapıya inşaat başlıyor. Yani bugün bizim 2011 yılında yaptığımız anlayışı 2 bin 750 yıl önce Urartuların yaptığını bize gösteriyor."

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #4

  “BU BİNALARIN BİR AN ÖNCE YIKILMASI GEREKİYOR”

  İnşaat Mühendisi Semra Cezlan ise kentte şu anda yapı ömrünü tamamlamış birçok yapının olduğunu ve bunların bir an önce yıkılması gerektiğini söyledi.

  Ekonomik nedenlerden dolayı halen bu binalarda yaşamak zorunda olanların olduğunu belirten Cezlan, "Bu binaların bir an önce yıkılması gerekiyor ki biz depremleri konuşmayalım." diye konuştu.

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #5

  Van da Urartular 2 bin 750 yıl önce deprem önlemi aldı #6


  Görüş Bildir