Petrol
86.88
-0.34%
Euro
18.1855
0.15%
Dolar
18.5392
0.18%
Altın
990.67
0.28%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.923
-0.63%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Van'ın balıkları yine uçuyor

  Dünya'daki en mucizevi olaylardan biri olan İnci Kefali göçü başladı.
  • 06.06.2012 - 15:22
  Van'ın balıkları yine uçuyor

  Van ın balıkları yine uçuyor #1

  Milyarlarca balık, Van Denizi 'ne akan akarsuların ağızlarında kuyruğa girdi. Önce sodalı ve tuzlu sudan tatlı suya alışmak için bekliyorlar. Sonra akıntının ters istikametine füze gibi ilerliyorlar. Önlerine engel çıktığında taşların üzerinden uçuyorlar. Nihayet suyun sakinleştiği yerlerde uygun alanlar bulup yumurtalarını bırakıyor ve tekrar Van Denizine dönüyorlar. Sodalı Tuzlu suda yaşamaları mümkün olmayan yavru balıklar, dirençleri gelişince annelerini takip ederek, Van Denizi'nde yaşamaya başlıyorlar.

  DÜNYADA SADECE 2 YERDE MEYDANA GELİYOR

  Bu mucizevi olay dünyada sadece 2 yerde meydana geliyor. Birisi Alaska , diğeri Van. Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı bu mucizeyi, 3 yıldır bir festival şeklinde kutluyor. 45-60 gün süren bu kutsal yolculuk için 3 gün süresince festival düzenliyor. Van Depremi'nden sonra; bu yılın göçü ve festival; Van'ın hayata tutunmasını göstermesi bakımından daha büyük ilgi görüyor.

  Fotoğraflar için tıklayın

  7-8-9 Haziran'da düzenlenecek olan İnci Kefali Festivali ile, Türkiye ve Dünya bu olağanüstü doğa olayına bir kez daha dikkat kesilecek.

  YAŞAM SERÜVENİ

  İnci Kefali, Van Gölü'nün tuzlu-sodalı sularında yaşamaya alışmış tek balık türü. Nasıl yaşadığı adeta bir sır. Yaşamaması gereken bir ortamda yaşıyor. Adında kefal olmasına rağmen, aslında sazangillerin bir üyesi. Dünyada sadece bu göl havzasında bulunuyor. Yaygın kanaatin aksine gölün her tarafında dağılım gösteriyor. Boyları ortalama 20 cm boya ve 80-90 g ağırlığa sahip, torpil görünümünde vücudu parlak gümüşî pullarla kaplıdır.

  Van ın balıkları yine uçuyor #2

  KUTSAL GÖÇ YOLCULUĞU

  Van Denizi'nde balık yaşamaz zannedenler, Yukarı Deniz'in verimsiz bir biyolojik çöl olduğunu düşünenler görsün diye İnci Kefali akarsular üzerindeki engelleri aşarken adeta uçuyor. Milyonlarcası bir araya gelerek Deliçay üzerinde Balık Bendi diye isimlendirilen mevkide bulunan küçük, doğal şelaleyi uçarak atlamaya çalışıyor. Onu ilk defa görenler bir daha görmek için bir yıl sonrasını iple çekmeye başlıyor.

  AVLANMA DÖNEMİ

  Göl çevresindeki bilinçli insanlarla yetkililer kaçak avcılığı önlemek için çaba sarf ediyor. Her yıl üreme göçü esnasında kampanyalar başlatılıyor. Bu yılki kampanyada "Sahibi Sizsiniz!" başlığı öne çıkmış durumda. Sahibi olduğumuz cüzdanı, arabayı, evi kimsenin çalmasına, tahrip etmesine nasıl izin vermiyorsak, balığın da sahibi biz olduğumuza göre onun da üreme zamanında zarar görmesine izin vermememiz gerekiyor. 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında balık almayın, satmayın, yemeyin ve bunu yapanlara da izin vermeyin. 365 günün sadece 75 gününde avlamayarak, Yukarı Deniz'in sırrının devamı sağlanmaya çalışılıyor.

  EKONOMİK DEĞERİ

  Kış avı Van'ın ekonomisi açısından hayati önem taşır. Hali hazırda 17.000 kişi geçimini İnci Kefali'nden sağlamaktadır.

  Türkiye'nin gölleri, akarsuları, göletleri, baraj göllerinden avlanan toplam kırk üç bin ton balığın tek başına yüzde otuz altısını oluşturarak ülkemizdeki içdeniz avcılığının 3'te 1'ini oluşturacak kadar önemli bir noktadır.

  Erciş Kaymakamlığı, geleneksel hale getirdiği İnci Kefali Kültür Sanat Festivali'nin bu yıl üçüncüsünü düzenliyor. 8 Haziran – 10 Haziran arasında gerçekleşecek festivalde bir birinden renkli etkinlikler düzenlenecek.

  8 Haziran Cuma günü başlayacak etkinlikte ilk gün, halk oyunları ekibi misafirlere eğlenceli anlar yaşatacak. Katılımcılar daha sonra, el sanatları, resim ve yöresel yemeklerin sergileneceği çadırlarda Van'ın güzelliğini bir kez daha yaşayacak.

  FESTİVALDE NELER VAR

  İnci Kefali Göçü'nün doyumsuz seyrine ek olarak festival kapsamında bir dizi etkinlikte gerçekleştirilecek. Bu kapsamda; depremzedeler için Mevlid, İnci Kefali Göçü Ödüllü Fotoğraf Yarışması, Halk Müziği Ozanlar Atışması, Semazen gösterisi, Mehteran, Amir Ateş konseri, Van Kahvaltısı, Uçurtma Şenliği ve Van Denizi'nde Tekne Turu turu yapılacak.

   


  Görüş Bildir