Petrol
106.27
5.54%
Euro
17.6122
0.37%
Dolar
17.311
0.55%
Altın
968.52
0.60%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
361.483
4.05%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Vanlı kadınlar şiddetle mücadele ediyor

  Vanlı kadınlar depremden sonra şiddet ve barınma sorunuyla mücadele ediyor.
  • 23.02.2012 - 10:21
  Vanlı kadınlar şiddetle mücadele ediyor

  Vanlı kadınlar şiddetle mücadele ediyor #1

  Van Kadın Derneği (VAKAD), depremden bu yana 700 kadından "şiddet, ekonomik sıkıntı ve barınma" sorunlarıyla ilgili başvuru aldı. VAKAD üyesi Esen Günay, geniş aileye mensup akrabalarıyla aynı çadırda yaşamak zorunda kalan kadınlara yönelik şiddetin arttığını ifade etti.

  Milliyet gazetesinin haberine göre, Günay, işsizlik sebebiyle psikolojik bunalıma giren erkeklerin eşlerine yönelik şiddet uyguladığını belirterek şunları söyledi: "Eskiden kayınvalidesi ya da kayınpederi ile oturmayanlar, şimdi beraber yaşamak durumunda. Akrabalarıyla aynı çadırı paylaşanlar arasında iftiralar, kavgalar olabiliyor. Kadınlar, kayınpederlerinden, kocalarından şiddet görebiliyorlar."

  KADINLARA ÇADIRDA TERAPİ

  Ciddi sorunlar yaşayan kadınları dernek aracılığıyla çevre hastanelerdeki psikiyatrlara yönlendirdiklerini söyleyen Günay, şöyle konuştu: "Derneğimizin çadırlarında film izleterek, yün ördürerek şiddete uğramış kadınların travmasını hafifletmeye çalışıyoruz. Çoğu zaman bir psikolog da bizlere eşlik ediyor ama psikolog sayısı ne yazık ki çok az. Hem stres atıyorlar hem de doktorla konuşabiliyorlar. Önümüzdeki günlerde gönüllü psikologlarla grup terapisi başlatmayı planlıyoruz."

  YALNIZ KADINA KONTEYNER YOK

  Günay, konteyner talepleri reddedilen dul ve yalnız yaşayan kadınlardan çok sayıda başvuru aldıklarını da belirterek, şöyle konuştu: "Özellikle dul kadınlar ve kiracılar konteyner konusunda sıkıntılar yaşıyor. Yalnız kadınlara, 'Ailenin yanına git' deniliyor. Sözleşmesi olmayan ve adına elektrik ya da su faturası olmayan kiracılara da aynı şekilde konteyner verilmiyor. Valilik, böyle bir durumun olmadığını söylüyor ama bu sebepten mağdur olmuş birçok kadından başvuru aldık. Halbuki çok sayıda boş konteyner var. 20'den fazla konteyner kent var ama bunların yalnızca 4 ya da 5 tanesi faaliyette."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir