Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.748
2.43%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Vatandaştan şikayet: Cinsel tacizin cezası çok ağır

  Toplu taşımadaki taciz şuçlarına verilen cezaları ağır bulan bir vatandaş Adalate Bakanlığı'na başvurdu.
  • 20.04.2014 - 04:53
  Vatandaştan şikayet: Cinsel tacizin cezası çok ağır

  Vatandaştan şikayet: Cinsel tacizin cezası çok ağır #1

  İstanbul'dan F.T. adlı bir vatandaş, cinsel taciz suçları ile ilgili verilen cezaların son derece ağır olduğunu savunarak TBMM'ye şikâyette bulundu.

  "CİNSEL TACİZ CEZALARI ÇOK AĞIR"

  F.T., başvurusunda, cinsel saldırı suçlarının cezalarında dengesizlik bulunduğunu, özellikle kamuoyunda "fortçuluk" olarak bilinen toplu taşıma araçlarında işlenen cinsel taciz suçlarında Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporlar nedeniyle çok ağır cezalar verildiğini, bu cezaların makul seviyeye indirilmesi gerektiğini kaydetti.

  F.T.'nin Türk Ceza Kanunu'nun "çocukların cinsel istismarını" düzenleyen 103. maddesinin cezaların hafifletilmesi yönünde değiştirilmesini istemesi ise şaşkınlık yarattı. TCK 103. maddenin altıncı fıkrasında "Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezası" öngörülüyor.

  BAKANLIK: TACİZ CEZASI ARTIRILDI

  TBMM, konuyu Adalet Bakanlığı'na sordu. Adalet Bakanlığı'nın yanıtı, bu konuda hükümetin yeni bir yasa çalışması yaptığını ortaya çıkardı. Bakanlık, 18 Kasım 2013'te Başbakanlığa sevkedilen torba yasa tasarı taslağında, TCK'nın cinsel suçları düzenleyen hükümlerinde değişiklik yapılarak, bu suçların basit ve nitelikli hallerinin temel cezalarında bir miktar artırım yapılması ve diğer artırım hükümlerinde değişiklikler yapılması yönünde düzenlemeler bulunduğunu, F.T.'nin talebinin bu tasarı taslağı çalışmalarında değerlendirileceği kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir