Euro
10.7817
-0.41%
Dolar
9.2523
-0.45%
Altın
530.21
0.3%
Borsa
1.435
0.37%
Bitcoin
615.930
6.10%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Yalova müftülüğünden jet imam uyarısı

  Yalova Müftülüğü, camilerde teravih namazlarının hızlı kıldırılmaması için önlem alınması konusunda uyarıda bulundu.
  • AA
  • 18.06.2015 - 13:51
  Yalova müftülüğünden jet imam uyarısı

  Yalova müftülüğünden jet imam uyarısı #1

  Yalova Müftüsü Mustafa Üskülüplü, yaptığı açıklamada, Ramazan ayı dolayısıyla tüm camilerde gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. İmam hatiplere teravih namazı konusunda bazı konuları hatırlattıklarını belirten Üskülüplü, şunları söyledi:

  "JET İMAM İSTEMİYORUZ"

  "Mutlaka bütün din görevlilerimiz, normal vakit namazlarında olduğu gibi teravih namazlarını da o tadili erkan çerçevesinde kılacak ve kıldıracaklardır. Kesinlikle bundan taviz söz konusu değildir. Birkaç yıldan beri Merkez Camimiz ve diğer camilerimizde istisnasız olduğu gibi, iki rekatta bir selam verme şekliyle din görevlilerimiz teravih namazını kıldırıyor. Hem iki rekat olayında hem de tadili erkandan taviz yoktur. Teravih namazının hızlı kılınmasını istemiyoruz yani 'jet imam' istemiyoruz.

  "UYMAYANLAR UYARILACAK"

  İsteğimiz, fıkhın öngördüğü çerçevede namaz nasıl kılınması gerekiyorsa, Peygamber Efendimizin de 'Benden nasıl gördüyseniz öyle namaz kılın' dediği gibi, o çerçevede namazlarımızı tadili erkana uygun kılmak ve kıldırmaktır. Tüm din görevlilerimiz inşallah buna uyacak. Uymayanlar uyarılacaktır."

  "İMAM CEMAATE UYUYOR"

  Üskülüplü, "tadili erkan"dan kastın, namazın kıyam, rüku ve secde gibi kısımlarını yerine getirip diğerine geçerken biraz zamanın geçmesi olduğunu dile getirdi. Cemaatin talepleri doğrultusunda önceki yıllarda teravihleri hızlı kıldıran din görevlileri olduğunu anlatan Üskülüplü, "İmam cemaate uyuyor. Aslında cemaatin imama uyması gerekiyor. 'Cemaatin isteklerini yerine getirme' adına namaz kılmak ve kıldırmak doğru değildir" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir