Euro
15.199
5.05%
Dolar
13.3989
4.55%
Altın
763.88
3.93%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
753.846
0.52%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Yalova'yı susuzluktan kurtaracak adım

  Yalova'da içme suyu problemine son vermek amacıyla Kurtköy Derivasyonu Gökçe Barajı'na bağlandı.
  • 11.09.2014 - 00:53
  Yalova'yı susuzluktan kurtaracak adım

  Yalova yı susuzluktan kurtaracak adım #1

  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, Gökçe Barajı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurtköy Deresi'nin bu gece baraja bağlandığını söyledi.

  YALOVA'YA SANİYEDE 250 LİTRE SU

  Kurtköy Deresi'nin bağlantısıyla yaklaşık saniyede 100-150 litre suyun baraja verildiğini belirten Nergiz, şöyle devam etti:

  "Derenin bağlantısı ve cumartesi günü de bağlanacak kuyularla beraber 250 litre saniyeye tekabül eden bir su alacağız. Kısmen de olsa bu susuzluğa bir çaredir. Devamlı akacağı için 'can suyu' olarak da tabir kullanabiliriz. Yalova'ya ileriki yıllarda daha büyük katkısı olacak. Biraz sonra Bursa'dan BUSKİ'den aldığımız ölü hacimden su çekmek için pompamız gelecek. Onunla beraber 10-15 gün ölü hacimden su aldığımız zaman Yalova bir nebze de olsa rahatlamış olacak."

  Kamuoyunda Yalova'da insanların susuzluktan kırıldığına dair bir kanı olduğunu, bunun gerçeği yansıtmadığını belirten Nergiz, "Bazıları sanki bunu afetmiş gibi bir yayınlama yapıyor ama afetlik bir durum yok. Kesintilerimiz bölgesel olarak devam ediyor. Bunlar tedbir ve tasarruf amaçlı kesintiler" diye konuştu

  "BÖLGESEL BİR KURAKLIK VAR"

  Su sorununun çözülmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını vurgulayan Nergiz, şunları kaydetti:

  "Şu kadar sürede biter diye bir şey söyleyemeyiz çünkü bölgesel olarak bir kuraklık var. Bu kuraklığın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Tabi ki şimdi kasım ve aralık yağışları var. Bunları bekliyoruz. Olağanüstü bir durum olduğu sürece bitmez tabi ki. Bunun tedbirlerini de alıyoruz. Geçen senenin kuraklığı olsa bile barajımızın doluluğu yüzde 70,  80’ler olur en az. Bir dahaki senelerde bu sıkıntıyı çekmeyiz. Kurtköy bağlantısını yaptıktan sonra baraj olsun biraz rahatlar. Bu da hükumetimizin göstermiş olduğu büyük bir projeydi. Bunu yaptıkları ve başardıkları için teşekkür ediyorum. Kurtköy Deresi'nin baraja olan bağlantısı da konunun aciliyeti nedeniyle gece de olsa bağlandı."

  Yapılan bağlantı çalışmasını ve derenin baraja olan su takviye çalışmalarını İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel ile yerinde inceleyen Nergiz, "Kurtköy Deresi’nin bağlantısını yaptık. Hayırlı uğurlu olsun Yalova'ya. Emeği geçen herkese, Sayın Bakanımıza, hükumetimize ve müteahhit arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz. İnşallah hayırlı uğurlu olur" dedi.

  Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yalova'ya gönderilen ölü hacimden su çekim pompası da barajın bahçesine getirildi.

  Emeği geçenlere minnettar olduklarını ifade eden Nergiz, "Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresine, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye çok teşekkür ediyorum. Ölü hacimden su almak için bize pompayı gönderdiler. Bu bize yaklaşık 10-15 günlük su çıkaracak" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir