Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.015
0.60%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Yapay zekayla kanseri yakalayan teknoloji

  Dr. Ali Ertürk, kanser için ekibi ile geliştirdiği, DeepMACT görüntüleme teknolojisi hakkında bilgi verdi.
  • DHA
  • 13.12.2019 - 15:16
  • Güncelleme : 13.12.2019 - 15:16
  Yapay zekayla kanseri yakalayan teknoloji

  Çalışmalarını Almanya’da yürüten ve adını daha çok üç boyutlu yazıcılarla ‘yapay organ’ üretme konusunda duyuran Dr. Ali Ertürk’ün yeni geliştirdiği teknoloji, kanserle mücadelede yeni bir umut oldu.

  YAPAY ZEKAYLA KANSER HÜCRELERİ DAHA DETAYLI İNCELENECEK

  Dr. Ali Ertürk’ün yaptığı Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü, en küçük kanser hücrelerinin tespitini sağlayan DeepMACT adında yeni derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi.

  Yapay zekayla en küçük kanser hücresinin tespitini yapabilen algoritma geliştirdiğini söyleyen Dr. Ertürk’e göre, bu teknolojiyle dokular çok daha detaylı incelenebilecek ve kişiye özgü etkili ilaçlar geliştirilebilecek.

  TESPİT YÖNTEMİNDE 300 KAT DAHA HIZLI

  Tamamen şeffaflaştırılan doku veya denekte, yapay zeka ile en küçük kanser hücresinin tespitini yapabilen sistem, kanser ve kanser ilaçları araştırma ve geliştirmeleri için büyük bir umut niteliğinde.

  DeepMACT algoritması, metastazları manuel olarak yapılan tespit yönteminden 300 kat daha hızlı biçimde yapabiliyor. DeepMACT teknolojisi ile aylarca süren tespit çalışması saniyeler içinde çok daha detaylı ve doğru bir biçimde tamamlanabiliyor.

  Yapay zekayla kanseri yakalayan teknoloji #1

  “HÜCRELER YAPAY ZEKA İLE ANALİZ EDİLİYOR”

  Kanser hücrelerinin ve araştırmalarda geliştirilen kanser ilaçlarının vücutta nasıl yayıldığını ve birbirleri ile nasıl etkileşimini ortaya koyan bir görüntüleme teknolojisi geliştirdiklerini belirten Dr. Ali Ertürk, “Bunun temelinde geliştirdiğimiz görüntüleme teknikleri var. Dokuları şeffaf hale getiriyoruz mesela fareyi tamamen şeffaf hale getirebiliyoruz. Lazerli tarama yapan mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içindeki kanser hücrelerini görüyoruz ve yapay zeka ile analiz ederek, kanserin nasıl yayıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz.” dedi.

  ''İLACIN KANSERE NASIL ETKİ ETTİĞİNİ GÖREBİLİYORUZ''

  Ertürk, “Bu geliştirdiğimiz teknoloji daha önce geliştirilen şeffaflaştırma teknolojilerinin yapay zeka ile birleştirilmiş hali. Çalıştığımız farelerde fareyi tamamen şeffaf hale getiriyoruz. Bunu, sütü suya çevirmek gibi düşünebilirsiniz. Fare cam gibi olduktan sonra lazerli mikroskopu kullanarak bütün hücreleri tek tek görebiliyoruz. Eğer herhangi bir ilaç önerildiyse kanseri yok etmek için, bu ilacın da o kansere nasıl etki ettiğini detaylı şekilde görebiliyoruz.” diye konuştu.

  Yapay zekayla kanseri yakalayan teknoloji #2

  “KANSER İLAÇLARI ARAŞTIRMALARINDAKİ BAŞARIYI YÜZDE 5’TEN 30’A ÇIKARACAK”

  Bu çalışmanın kanser ilaçları araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Ertürk, “Çalışmamızın yakın zamanda kanser ilaçları araştırma ve geliştirmelerinde başarı oranını yüzde 5’ten yüzde 30’lara kadar çıkarabileceğine inanıyorum. Mevcut teknolojide bizdeki kadar detaylı bir izleme sağlanamıyor. Önümüzdeki yıllarda bunu değişik alanlarda da uygulayacağız. Tıp çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu teknoloji, örneğin insandan biyopsiyle alınan doku veya parçaların tek hücreye kadar detaylı bir araştırmasının yapılmasına ve kişiye özgü etkili bir ilaç geliştirmesine katkı sağlayacaktır.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir