Petrol
113.44
-0.64%
Euro
17.5828
0.13%
Dolar
16.3975
0.30%
Altın
980.63
0.83%
Borsa
2449
0.00%
Bitcoin
481.670
0.72%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  Yarbay Tülay Delibaş Türkiye'ye dönüyor

  Yarbay Tülay Delibaş Türkiye'ye dönüyor

  Balyoz davasında 13 yıl hapis cezası aldıktan sonra yurt dışına çıkan Deniz Hakim Yarbay Tülay Delibaş, yeniden yargılanıp beraat etti. Delibaş, Türkiye’ye dönmeye karar verdi.
  • 05.10.2014 - 09:48

  Yarbay Tülay Delibaş Türkiye ye dönüyor #1

  Balyoz Davası’nın sanıklarından Deniz Hakim Yarbay Tülay Delibaş, ‘Bakanlar Kurulu’nu görevini yapamaz hale getirmeye teşvik’ suçundan 2012 yılındaki karar duruşmasında önce ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Bu ceza ‘suç teşebbüs aşamasında’ kaldığı gerekçesiyle önce 16 yıl hapis cezasına indirildi. Mahkeme ‘iyi hal’ indirimi de yaparak Delibaş’ı 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Bu cezadan sonra yurt dışına gitti ancak yargı süreci devam etti.

  Avukatı Levent Özçelik’in verdiği bilgilere göre Delibaş, 3 ve 5 Nisan 2003 tarihlerinde yaptığı öne sürülen bir mevzuat çalışması nedeniyle suçlanıyordu. Ancak avukatının anlatımına göre Delibaş’ın o dönemde bu suçu işlemesi mümkün değildi. Çünkü riskli bir hamilelek geçiriyordu. Avukat Özçelik, o dönem yaşananları şöyle anlattı:

  GÖREVDE BİLE DEĞİLDİ

  “Müvekkilim 2002 yılında riskli bir hamilelik dönemi geçirmiş. 30 Ekim 2002 tarihinde sezaryen ameliyatıyla doğum yapmış. Yasal haklarını kullanarak 5 buçuk ay süreyle ücretsiz izine ayrılmış. Geçmiş raporları bir kenara bıraksak da 30 Ekim 2002 tarihinden 13 Haziran 2003 tarihine kadar görevinde değildi. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na göre ücretsiz izne ayrılan biri sicil alamaz ve kademe ilerlemesi yapamaz. 30 Ekim 2002 tarihinden 13 Haziran 2003 tarihe yokken ‘3 ve 5 Nisan 2003’ tarihinde olmadığı bir dönemde, yeni doğan çocuğuna annelik yapmaya çalıştığı bir dönemde bu suçu işlemesi nasıl mümkün olabilir? Biz bunu mahkeme heyetine de sunduk. Bu raporların doğru olup olmadığını teyit için Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazıldı. Genelkurmay Başkanlığı da ‘Bu rapor doğrudur’ deyip raporları tekrar gönderdi. Ancak mahkeme bunu dikkate almayarak ceza verdi.”

  YARGITAY HATAYI GÖRDÜ

  Avukat Özçelik, mahkemenin kararının Yargıtay’dan döndüğünü belirterek, “Özel yetkili mahkemelerin kapatılması sonucu yargılamayı yapan yeni mahkeme heyeti beraat karar verdi. Müvekkilim Tülay Delibaş yüksek yargıç olacakken bu davaya bulaştırılarak tasfiye ettiler. Hayatını mahvetmek üzerelerken Yargıtay bu hatayı gördü” diye konuştu.

  SUÇSUZ YERE HAPİS YATACAKTIM

  Yarbay Delibaş, karardan sonra gittiği yurt dışından dönüyor. Kurban Bayramı’nı memleketinde geçirecek olan Delibaş, Vatan'dan Çağdaş Ulus'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Teslim olsaydım suçsuz olduğum halde hapis yatacaktım. Hapis kararını aldıktan sonra dünyam başıma yıkıldı. Ama Yargıtay hakkımdaki suçlamaların boş olduğunu görerek beraatime karar verdi. Daha erken dönecektim ama tedavimi yarım bırakmak istemedim. Avukatım Levent Özçelik daha önce dava nedeniyle ne kadar yıprandığımı açıklamıştı. Kızlarım ve eşim bu dönemde yanımda olmasaydı bu süreç daha da zor geçebilirdi. Bu dava nedeniyle uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Adalet adil olmalı ve temeli gerçekler üzerine kurulmalıdır. Gerçeklik göz ardı edildiğinde adeletten iz bulamayız. Ancak gerçekler yalan söylemez ve bir gün ortaya çıkar. Gelinen bu süreçte gerçekte olanlar yada olmayanlar yavaş yavaş kendini göstermektedir. Tüm resmi ve resmi çizenleri gördüğümüzde gerçekler önümüzde ayna gibi parlayacaktır. Biz o günü bekliyoruz. Sürgün bitti. Artık yurda dönme zamanı geldi. Ülkemi çok özledim.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir