Euro
10.256
1.4%
Dolar
8.7304
0.91%
Altın
497.98
1.23%
Borsa
1.401
-0.47%
Bitcoin
383.115
4.58%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Yargıtaydan karar: Okul taksidi nafaka yerine geçmiyor

  Bursa'da velâyeti boşandığı eşinde olan çocuğunun özel okul taksidini yatıran baba, icrâ şokuyla sarsıldı. Yargıtay, okul taksiti ve eğitim masrafı ödemelerinin nafakadan sayılmayacağına hükmetti.
  • İHA
  • 15.01.2019 - 10:49
  Yargıtaydan karar: Okul taksidi nafaka yerine geçmiyor

  Boşandığı eşine 3 bin TL tedbir ve yoksulluk, çocukları E. ve S. için 3'er bin liralık nafaka ödemeye mahkûm edilen koca, nafaka taksitleri yerine, velâyeti annesinde olan çocuklarının özel okul taksitini ve eğitim masraflarını ödedi.

  KOCA, MAHKEMEYE BAŞVURDU

  Bir süre sonra hakkında başlatılan icrâ takibiyle sarsılan koca, soluğu mahkemede aldı.

  18. Aile Mahkemesi'nde ifade veren koca, velayetleri anneye bırakılan ortak çocuklar yararına hükmolunan nafakalara mahsuben, ortak çocukların özel okul masrafları ile davalının bazı masraflarını karşıladığını söyledi.

  Yargıtaydan karar: Okul taksidi nafaka yerine geçmiyor #1

  İCRA TAKİBİ GELDİ

  Davacı koca, davalıya ödenmesi gereken nafaka borcundan fazlasını ödenmesine rağmen eski karısı tarafından, 21. İcra Müdürlüğü'nce nafakaların eksik ödendiği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatıldığını belirtti.

  Mahkemede savunma yapan davalı kadın ise, davacının isteğiyle müşterek çocukların özel okula gönderildiğini, taraflarca bu konuda anlaşma olmaması sebebiyle, özel okul masraflarının nafaka borcundan mahsûp edilemeyeceğini belirtti.

  Yargıtaydan karar: Okul taksidi nafaka yerine geçmiyor #2

  AİLE MAHKEMESİ TAKSİTİ NAFAKADAN SAYDI

  Aile Mahkemesi, davacının ortak çocukların eğitimi için toplam 107 bin TL ödeme yaptığı, bu ödemelerin nafaka borcundan mahsûp edilmesinin kabul edilebilir olduğuna hükmetti.

  Mahkeme, yapılan 107 bin TL ödemenin nafaka borcunu karşıladığı kabul edilerek, davacının nafaka borcunun bulunmadığının tespiti ile davacı lehine kötü niyet tazminatına karar verdi. Karar davalı kadın tarafından temyiz edildi.

  Yargıtaydan karar: Okul taksidi nafaka yerine geçmiyor #3

  EMSAL KARAR

  Yargıtay 2. Hukuk Dâiresi, emsâl bir karara imza attı. Daire, ahlâkî bir ödevin yerine getirilmiş olmasından kaynaklanan zenginleşmelerin, geri istenemeyeceğine dikkat çekti.

  Yargıtay, yaptığı açıklamada, "Boşanma ilâmında hüküm altına alınan iştirak nafakalarının alacaklısı velâyet hakkı kendisine verilen eş olup, nafaka alacağı sadece eğitim giderlerinden ibâret değildir. Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır Buna göre, ilke olarak, nafaka borçlusu tarafından ortak çocukların, okul ve eğitim giderlerine ilişkin olarak yapılan ödemelerin, nafaka alacaklısına nafakaya mahsûben ödediğine dâir açıklama bulunmadan nafakaya mahsûben yapıldığı kabul edilemez. Somut olayda, ortak çocukların okul âidatları ve eğitimlerine ilişkin ödemelerinin nafakaya mahsûben yapılmadığının kabulü ile nafaka borcundan mahsûp edilmemesi gerekirken aksi yönde değerlendirme yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir". ifadelerine yer verildi.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir